Koheesio 2021+ -työryhmä

TEM078:00/2018 Body

Työ- ja elinkeinoministeriö on asettanut Koheesio 2021+ -työryhmän, jonka tehtävänä on Euroopan aluekehitysrahastosta (EAKR) ja Euroopan sosiaalirahastosta (ESR) osarahoitetun kansallisen ohjelmatyön valmistelun tukeminen rakennerahasto- ohjelmakaudelle 2021-2027.

Työryhmän toimikautta jatkettu kaudelle 1.1. - 31.12.2021. Jatkoa 31.8.22 asti.

Basic information Completed

Project number TEM078:00/2018

Case numbers VN/6391/2019

Set by Ministry of Employment and the Economy

Term/schedule 9.11.2018 – 31.8.2022

Date of appointment 9.11.2018

Type of body Working group

Project status

Goals and results

Koheesio 2021+ -työryhmän tehtävänä on Euroopan aluekehitysrahastosta (EAKR) ja Euroopan sosiaalirahastosta (ESR) osarahoitetun kansallisen ohjelmatyön valmistelun tukeminen. Työryhmä tekee ehdotuksia EAKR:n ja ESR:n osarahoittaman toiminnan tavoitteista ja sisällöistä sekä keskustelee ohjelmatyöhön liittyvistä hallinnollisista menettelyistä. Työryhmä tekee ehdotuksia rakennerahastojen ja muiden alueiden kehittämisen kannalta tarkoituksenmukaisten EU:n rahastojen ja välineiden yhteensovittamisesta. Työryhmä käsittelee myös komission 14.1.2020 esittämän uuden Oikeudenmukaisen siirtymän rahastoon liittyvää valmistelua.

Starting points

Työ- ja elinkeinoministeriössä käynnistetään Euroopan unionin alue- ja rakennepolitiikan ohjelmakauden 2021-2027 kansallinen valmistelu. Valmistelusta on säädetty alueiden kehittämisestä ja rakennerahastotoiminnan hallinnoinnista annetun lain (7/2014) 35 pykälässä.

Työryhmä toimii alueiden uudistumisen neuvottelukunnan (AUNE) kanssa yhteistyössä.

Read more

Commission adopts Finland’s regional and structural policy programme for 2021–2027

Ministry of Economic Affairs and Employment Press release 12.5.2022 11.06

Innovation and Skills in Finland 2021−2027 promotes regional vitality, employment and wellbeing

Ministry of Economic Affairs and Employment Press release 21.10.2021 14.05

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects Linkki toiselle sivustolleAvautuu uudessa välilehdessä