Digitaalisten TE-palveluiden ohjausryhmä

TEM106:00/2021 Body

TEM asetti 30.9.2021 Digitaalisten TE-palvelujen ohjausryhmän ja koordinaatioryhmän. Asettamiskirjeellä korvattiin 29.5.2020 asetettu aiempi ohjausryhmä (TEM/1315/00.04.01/2019). Ohjausryhmä vastaa hankkeen sisäisestä ohjauksesta ja on hankeorganisaation ylin päättävä elin. Hankkeen ohjausryhmä on viime kädessä vastuussa hankkeen menestyksestä.

Basic information In progress

Project number TEM106:00/2021

Case numbers VN/24694/2021

Set by Ministry of Employment and the Economy

Term/schedule 1.10.2021 – 31.12.2024

Date of appointment

Type of body Steering group

Goals and results

Hankkeen ohjausryhmän tärkeimpiä tehtäviä ovat:
• Hankkeen tavoitteiden seuranta
• Hankkeen ohjaus ja hankejohtajan tuki
• Päätöksenteko ohjausryhmän vastuulla oleviin tarkastuspisteisiin ja tavoitteisiin liittyen
• Esitykset koordinaatioryhmälle niiden päätösten osalta, joilla on merkittävää
• vaikutusta hankkeen sisältöön, aikatauluun tai budjettiin.

Hankkeen ohjausryhmä tekee päätökset kaikkien hankkeen vastuulla olevien tarkastuspisteiden ja välitavoitteiden hyväksynnästä. Päätös tehdään hankejohtajan
esityksestä hankkeen ohjausryhmän varmistettua, että tarkastuspisteen kriteerit ja tavoitteet täyttyvät.

Summary

TEM asetti 30.9.2021 Digitaalisten TE-palvelujen ohjausryhmän ja koordinaatioryhmän. Asettamiskirjeellä korvattiin 29.5.2020 asetettu aiempi ohjausryhmä (TEM/1315/00.04.01/2019). Ohjausryhmä vastaa hankkeen sisäisestä ohjauksesta ja on hankeorganisaation ylin päättävä elin. Hankkeen ohjausryhmä on viime kädessä vastuussa hankkeen menestyksestä.

Starting points

Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonalan merkittävin tietojärjestelmähanke TE-digi käynnistyi v. 2016. Käynnissä olonsa aikana hankkeen tavoitteet ovat muuttuneet useaan otteeseen, mikä on merkinnyt sitä, että hankkeen päättymisen ajankohta on siirtynyt vastaavasti. Kuluvan vuoden lopussa hankkeen kehittämis- ja henkilöstökustannukset ylittävät yli 50 M€. Esitettyjen arvioiden mukaan hankkeen tulevat kehittämiskustannukset lähivuosille ovat merkittävät. Kokonaisuudessaan TE-digi –hanke on yksi julkishallinnon isoimmista tietojärjestelmähankkeista viime vuosina. Hankkeen valmiusasteen määrittely on osoittautunut haasteelliseksi hankkeelle asetettujen tavoitteiden muuttumisesta johtuen.

Hanketta on arvioitu ulkopuolisen tahon toimesta viisi kertaa. Viimeisimmän lokakuussa 2020 tehdyn arvioinnin loppuraportin mukaan työvoimapalveluiden toimintaympäristössä tapahtuneet muutokset ovat vaikeuttaneet hankkeen toteutusta aiheuttamalla ylimääräistä työtä ja kustannuksia. Raportin havaintojen mukaan muutoksiin ei ole kaikilta osin reagoitu nopeasti linjaamalla hanketta uudelleen ja varmistamalla, että uudet linjaukset siirtyvät käytäntöön. TEM ei ole kaikilta osin antanut tarvittavia linjauksia hankkeen eteenpäin saattamiseksi. Näiden johtopäätösten seurauksena yhtenä arvioinnin tärkeimpänä suosituksena on ollut, että TEM määrittelee asemansa ja tehtävänsä suhteessa hankkeen omistajuuteen ja ohjaukseen.

Em. syistä TEM päätti syyskuussa uudistaa ohjausmallin.

Read more

Reform of digital TE services will improve services and increase efficiency of job search

Ministry of Economic Affairs and Employment Press release 25.11.2021 14.04