Talous- ja toiminnansuunnitteluryhmä

VM016:20/2008 Development

Työryhmän tehtävänä on

1. Valmistella yhteenveto aluehallintouudistukseen liittyvästä toimitilojen muutostarpeesta sekä määritellä paikkakunta- ja organisaatiokohtainen tavoitetila. Työryhmä tekee tilatarvearvion perusteella valtakunnalliset periaatteet sisältävän puitesuunnitelman aluehallinnon toimitilaratkaisuksi sekä ohjeistuksen organisaatio- ja paikkakuntakuntakohtaiseksi yksityiskohtaiseksi suunnitteluksi. Puitesuunnitelma ja ohjeistus valmistuvat 31.3.2009 mennessä.
2. Määritellä aluehallinnon virastoissa koottavat tukitehtävät ja tehdä ehdotus niiden organisoinnista ja sijoittamisesta 15.3.2009 mennessä.
3. Ohjata alatyöryhmien toimintaa ja koordinoida niiden työtä.

Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksia sekä aluehallintovirastoja varten asetettujen alatyöryhmien tehtävänä on

- valmistella talous- ja henkilöstöhallinnon järjestelmäratkaisu siten, että uusilla vi-ranomaisilla on käytössään toimivat talous- ja henkilöstöhallinnon järjestelmät 1.1.2010 lukien, ...

Basic information Completed

Project number VM016:20/2008

Case numbers

Set by Ministry of Finance

Term/schedule 19.1.2009 – 31.12.2009

Date of appointment 19.1.2009

Project status

Goals and results

Tavoitteena on varmistaa joustava siirtyminen uuteen aluehallinnon organisaatiomuotoon ja tehtäväjakoon ja valmistella uusien aluehallinnon virastojen toiminnan kannalta tarpeelliset taloushallinnon järjestelyt sekä toimitilaratkaisut.

Starting points

Aluehallinnon uudistamishankkeen (ALKU) jatkovalmisteluun asetettiin 22.5.2008 kaksitoista alatyöryhmää. Työryhmien raportit valmistuivat määräajassa lokakuun 2008 loppuun mennessä.

Hallinnon ja aluekehityksen ministerityöryhmä on kokouksissaan 18.11.2008 ja 3.12.2008 päättänyt, että aluehallinnon uudistamisen valmistelutyötä jatketaan työryhmien raporteissa ja niistä tehdyissä tiivistelmämuistioissa tehtyjen ehdotusten pohjalta niitä täydentäen, tarkentaen ja muuttaen.

ALKU-hankkeen määräaika jatkuu 31.12.2009 saakka hankkeessa hyväksyttyjen linjausten toteuttamiseksi. Vuonna 2009 ALKU-hankkeen jatkovalmistelujen painopistettä siirretään alueilla tehtävään valmistelutyöhön. Valtakunnan tasolla tarkennetaan periaatteita tarvittavilta osin sekä koordinoidaan ja tuetaan alueellista valmistelua, jotta epäselvät kysymykset voidaan ratkaista ja linjaukset toteuttaa riittävän yhtenäisesti elinkeino-, liikenne- ja ympä-ristökeskusten ja aluehallintovirastojen kesken ja eri alueilla. Hankkeessa jatketaan hankkeesta johtuvien, jatkovalmistelussa täsmentyvien kielellisten vaikutusten arviointia.

Uudet viranomaiset aloittavat toimintansa 1.1.2010.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects