Ympäristöhallinnon tutkimustoiminnan alueellistamisryhmä, Joensuu

YM011:00/2005 Development

Työryhmän tehtävänä on:
- tehdä tarkennettu ehdotus alueellistettavan tutkimuksen aihealueiksi
- määritellä yhteistyön tavoitteet ja tehdä ehdotus yhteistyön organisoimiseksi
- tehdä ehdotus Ystävyyden puiston ohjauksen järjestämiseksi
- tehdä ehdotus käynnistämiseen liittyvistä konkreettisista toimenpiteistä
- tehdä ehdotus aikatauluksi ja voimavaroiksi

Puheenjohtaja:
Lea Kauppi, pääjohtaja, Suomen ympäristökeskus
Jäsenet:
Jari Kouki, professori, Joensuun yliopisto
Jari Parviainen, johtaja, Metsäntutkimuslaitos, Joensuun tutkimuskeskus
Risto Päivinen, johtaja, Euroopan Metsäinstituutti
Vesa Ruusila, tutkija, Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos, Joensuun riistan- ja kalantutkimus
Marketta Ahtiainen, johtaja, Pohjois-Karjalan ympäristökeskus
Heikki Aronpää, johtaja, Kainuun ympäristökeskus
Raimo Heikkilä, tutkimusjohtaja, Kainuun ympäristökeskus
Ilkka Heikkinen, luonnonsuojelujohtaja, ympäristöministeriö
Hannele Nyroos, neuvotteleva virkamies, ympäristöministeriö
Sihteeri:
Heikki ...

Basic information Completed

Project number YM011:00/2005

Case numbers

Set by Ministry of the Environment

Term/schedule 1.4.2005 – 30.9.2005

Date of appointment 30.3.2005

Project status

Goals and results

Ehdotus alueellistettavan ympäristötutkimuksen toteuttamisesta. Alueellistettavaan ympäristötutkimukseen voi liittyä myös asiantuntijatehtäviä.
Ehdotukset tulee tehdä viimeistään 30.9.2005. Mahdollisesti aiemmin toteutettavista toimenpiteistä tulee tarvittaessa tehdä ehdotukset ympäristöministeriölle toimenpiteiden edellyttämän aikataulun mukaisesti. Ympäristöministeriö järjestää asetettaville ryhmille yhteisen neuvottelutilaisuuden kehittämistilanteesta ja linjauksista.

Starting points

Ympäristöministeriön, maa- ja metsätalousministeriön ja Suomen ympäristökeskuksen työ-ryhmä jätti 4.6.2004 raporttinsa Suomen ympäristökeskuksen kehittäminen, Ympäristöministeriön moniste nro 139. Raportissa ehdotettiin Suomen ympäristökeskuksen tutkimustehtäviä alueellistettavaksi soveltuvimpiin yliopistokaupunkeihin. Alueellistettava valtakunnallinen tutkimustoiminta ehdotettiin säilyväksi osana Suomen ympäristökeskuksen organisaatiota ja alueellistetun tutkimuksen ohjaamiseksi ehdotettiin perustettavaksi ohjausryhmät/neuvottelukunnat. Tältä pohjalta Suomen ympäristökeskus kävi neuvotteluja mahdollisten yliopistojen kanssa ja valmisteli ympäristöministeriölle ehdotuksen 4.10.2004. Suomen ympäristökeskuksen valmistelutyötä hyödyntäen ympäristöministeriö teki 30.9.2004 alueellistamisen koordinaatioryhmälle alueellistamista koskevan muistion, jossa ehdotettiin tutkimuksen alueellistamista Ouluun, Jyväskylään ja Joensuuhun. Myös alueellistettavat tutkimusaiheet esitettiin alustavasti. Alueellistamista on käsitelty Alueellistamisen koordinaatioryhmässä ja Hallinnon kehittämisen ministerivaliokunnassa, jotka ovat hyväksyneet alueellistamisessa edettävän ehdotuksen mukaisesti.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects