Finnish National biodiversity strategy and action plan 2012-2020

Biodiversity advisory group

Finnish National biodiversity strategy and action plan 2012-2020

YM039:00/2016 Development

The national strategy and action plan for the conservation and sustainable use of biodiversity, entitled “Saving Nature for People”, was approved by a government resolution in December 2012. The main objective of the strategy is to halt biodiversity loss in Finland by 2020. The strategy and the supplementary action plan implement the Convention on Biological Diversity. The biodiversity strategy rests on a solid basis in terms of international agreements.

Basic information Completed

Project number YM039:00/2016

Case numbers VN/679/2019

Set by Ministry of the Environment

Term/schedule 1.3.2017 – 31.12.2022

Date of appointment 28.2.2017

Relation to the Government Programme

Marin

Strategic entities Carbon neutral Finland that protects biodiversity

Objective We will halt the decline of biodiversity in Finland

Action Implementing an action plan to improve the condition of degraded ecosystems

Action Reforming the Nature Conservation Act

Strategic entities Globally influential Finland

Objective Finland will shoulder its global responsibility

Project status

Goals and results

Työryhmän tavoitteena on muodostaa yhteinen käsitys siitä, miten luonnon monimuotoisuusstrategia ja toimintaohjelma 2012-2020 toimeenpannaan hallinnossa ja miten eri sidosryhmät voivat osallistua toimeenpanoon. Työryhmässä mukana olevat tahot vastaavat strategian ja toimintaohjelman edistämisestä ja toteutumisen seuran-nasta kukin omalla sektorillaan.

Työryhmän tehtävänä on:

1) strategian ja toimintaohjelman toteutuksen edistäminen ja seuranta;
2) hallinnonalojen ja muiden toimijoiden vuorovaikutuksen kehittäminen;
3) luonnon monimuotoisuuden tilassa tapahtuvan kehityksen arviointi ja seuranta;
4) Suomen kansallisten raporttien hyväksyminen sopimuksen päätösten mukaan;
5) biologista monimuotoisuutta koskevan YK:n yleissopimuksen kansallisen raportoinnin tu-keminen;
6) strategian ja toimintaohjelman toteutusta tukevan kansallisen ja kansainvälisen yhteistyön lisääminen ministeriöiden ja eri sidosryhmien kesken sekä osallistuminen ohjelman viestinnän painopisteiden toteuttamiseen.

Työryhmän tulee koordinoida strategian ja toimintaohjelman toteutumista tarkastelevan loppuraportin laatimista, joka valmistuu kansalliseen ja kansainväliseen käyttöön vuonna 2020 sekä osallistua uuden, vuoden 2020 jälkeisen kansallisen strategian ja toimintaohjelman valmisteluun.

Työryhmän tulee myös arvioida laatimansa esityksen vaatimat voimavarat.

Starting points

Strategian ja toimintaohjelman toteutus edellyttää aktiivista yhteistyötä ja toteutuksen koordinointia ja seurantaa sekä eri tahojen välistä yhteistyötä. Työryhmän tulee seurata aktiivisesti alan kehitystä luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi ja häviämisen pysäyttämiseksi vuoteen 2020 mennessä, osallistua toteuttamiseen, hyödyntää alan tutkimustietoa ja lisätä yleistä tietoisuutta biologisesta monimuotoisuudesta. Työryhmä seuraa myös sopimukseen liittyvää Euroopan unionin toimintaa ja Suomen osallistumista tähän.

Valtioneuvosto päätti 20.12.2012 Suomen luonnon monimuotoisuuden suojelun ja kestävän käytön strategiasta vuosiksi 2012 - 2020. Periaatepäätös sisältää pitkän aikavälin linjaukset Suomen luon-non monimuotoisuuden suojelusta ja kestävästä käytöstä. Lisäksi valtioneuvosto päätti 30.12.2015 osana laajempaa periaatepäätösten ja strategioiden ajantasaisuuden tarkastelua, että se jatkaa Suomen luonnon monimuotoisuuden suojelun ja kestävän käytön strategian toimeenpanoa.

Ympäristöministeriö asetti aiemmin 12.4.2007 - 31.12.2016 työryhmän, jonka tehtävänä on ollut edistää Suomen luonnon monimuotoisuuden suojelun ja kestävän käytön strategian ja toimintaohjelman, Luonnon puolesta – ihmisen hyväksi, toteutusta ja seurantaa.

Additional information

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects