EU:n ulkoasiainneuvosto keskustelee Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa, EU:n ja Yhdysvaltojen suhteesta sekä Lähi-idän tilanteesta ja Iranista

ulkoministeriö
Julkaisuajankohta 14.3.2025 7.30
Tyyppi:Tiedote

EU-maiden ulkoministerit kokoontuvat Brysselissä 17. maaliskuuta. Suomea kokouksessa edustaa ulkoministeri Elina Valtonen.

Ulkoasiainneuvosto jatkaa keskustelua Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa. Keskustelu painottuu Ukrainan tukeen oikeudenmukaisen ja kestävän rauhan mahdollistamiseksi.

”EU:n tukea on lisättävä, jotta Ukrainalla olisi neuvotteluissa mahdollisimman vahva lähtökohta. Kyseessä on koko Euroopan turvallisuus. Nopeaa tukea Ukrainalle on syytä painottaa ja jo tehtyjen tukisitoumusten toimeenpanoa nopeutettava”, ulkoministeri Valtonen kommentoi.

Ulkoasiainneuvosto käsittelee myös EU:n suhdetta Yhdysvaltoihin ulko- ja turvallisuuspoliittisesta näkökulmasta.

”Vaihdamme tietoa viimeisimmistä yhteyksistä Yhdysvaltojen hallintoon ja keskustelemme siitä, miten parhaiten edistämme EU:n tavoitteita turvallisuutemme osalta ja Venäjän pitkäaikaiseen uhkaan vastaamiseksi”, ministeri Valtonen toteaa.

Lisäksi neuvostossa on esillä Lähi-idän tilanne sekä ministerien näkemystenvaihto Irania koskien.

Lisätietoja

Matilda af Hällström, ulkoministeri Valtosen erityisavustaja, puh. 0295 350 488

 

Turo Mattila, eurooppakirjeenvaihtaja, EU-yksikkö, puh. 0295 350 885

 

Ulkoministeriön sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected]

Euroopan unioni: kohti strategista kilpailukykyä