Suomi osallistuu Pohjoismaiden ulkoministereiden virtuaaliseen N5-kokoukseen
Ulkoasiainministeriö
Julkaisuajankohta
12.12.2022
14.07
| Julkaistu suomeksi 12.12.2022 klo 14.10
Tyyppi:Tiedote
Ulkoministeri Pekka Haavisto osallistuu virtuaaliseen N5-ulkoministerikokoukseen 13. joulukuuta. Kokoukseen osallistuu vieraana myös Kanadan ulkoministeri Mélanie Joly.
Ulkoministerit keskustelevat kokouksessaan Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan, ajankohtaisista Nato-asioista, monenvälisestä ja alueellisesta yhteistyöstä sekä vihreästä siirtymästä.
”On hyvin tärkeä tavata läheisiä pohjoismaisia kollegoita ja keskustella heidän kanssaan ajankohtaisista asioista. Arvostan suuresti, että myös Kanadan ulkoministeri Joly osallistuu kokoukseen. Pohjoismaat ja Kanada ovat samat arvot jakavia pohjoisia kumppaneita”, toteaa ulkoministeri Haavisto.
Lisätietoja:
- Ulkoministerin diplomaattiavustaja Johanna Lukkarila, puh. +358 295 350 834
- Pohjoisen Euroopan yksikön päällikön sijainen Christina Lehtinen, puh. +358 295 351 787.
- Ulkoministeriön sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected]
See also
Prime Minister Orpo speaks with Belgian Prime Minister Bart de Wever
Type:Press release
Publication date:11.12.2025 15.58
Intergovernmental cooperation between Finland and Sweden aims to build a resilient and forward-looking Nordic region
Type:Press release
Publication date:1.12.2025 20.40
EU foreign ministers to discuss Russia’s war of aggression against Ukraine
Type:Press release
Publication date:25.11.2025 16.48