Hallituksen esitys laiksi Kevasta annetun lain muuttamisesta ja eräiksi siihen liittyviksi laeiksi
VM130:00/2023 Statute drafting
Kevan valvonta siirrettäisiin kokonaisuudessaan valtiovarainministeriöltä Finanssivalvonnan tehtäväksi. Kevasta annettuun lakiin lisättäisiin Finanssivalvonnan valvontatehtäväänsä varten tarvitsemat toimivaltasäännökset. Lakimuutokset tulisivat voimaan vuoden 2025 alusta.
Current events
Lausuntokierros
29.2.2024 – 10.4.2024 Round for comments
Lausuntoja voi olla sekä lausuntopalvelu.fi:ssä että hankkeen asiakirjoissa.
Documents
-
22.4.2024
Basic information Completed
Project number VM130:00/2023
Case numbers VN/28720/2023
Set by Ministry of Finance
Task class Preparation of a government proposal
Term/schedule 9.10.2023 – 31.10.2024
Date of appointment
Law drafting
HE laiksi Kevasta annetun lain muuttamisesta ja eräiksi siihen liittyviksi laeiksi
- 1
Under preparation
Adopted in the plan for the session period on 31.8.2023 - 2
Estimated week of presentation
Original estimated week of presentation 19/2024Estimated new week of presentation 21/2024 - 3
Submitted to Parliament
23.5.2024HE 55/2024 Information on parliamentary proceedings - 4
Current stage: Statute adopted
Parliamentary reply EV 71/2024
Kevan valvonta siirrettäisiin kokonaisuudessaan valtiovarainministeriöltä Finanssivalvonnan tehtäväksi. Kevasta annettuun lakiin lisättäisiin Finanssivalvonnan valvontatehtäväänsä varten tarvitsemat toimivaltasäännökset. Valvonnan siirrosta aiheutuvat säännösmuutokset tehtäisiin myös Finanssivalvonnasta annettuun lakiin sekä Finanssivalvonnan valvontamaksuista annettuun lakiin. Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.1.2025.
Minister in chargeMinister of Local and Regional Government Ikonen
Contact personMarja Liukko, Ministry of Finance
Contact person
Ville Koponen, Hallitusneuvos
tel. +358 295 530 504
[email protected]
Goals and results
Säädösvalmisteluhankkeen tavoitteena on selkeyttää ja tehostaa Kevan toiminnan valvontaa sekä poistaa nykyiseen, valtiovarainministeriön ja Finanssivalvonnan kesken jaettuun valvontaan ja ministeriön valvontarooliin liittyviä katvealueita ja ristiriitatilanteita. Kevasta annettua lakia muutettaisiin siten, että Kevan valvonta siirrettäisiin kokonaisuudessaan Finanssivalvonnan tehtäväksi. Samalla Kevasta annetussa laissa säädettyjä Finanssivalvonnan toimivaltuuksia tarkennettaisiin tehokkaan valvonnan turvaamiseksi. Valtiovarainministeriölle jäisi kuitenkin edelleen joitakin Kevaa koskevia tehtäviä, kuten Kevan valtuutettujen nimittäminen sekä eläkemenojen tasausmaksun vahvistaminen. Valvonnan siirrosta aiheutuvat säännösmuutokset tehtäisiin myös Finanssivalvonnasta annettuun lakiin sekä Finanssivalvonnan valvontamaksuista annettuun lakiin. Lakimuutosten ehdotetaan tulevan voimaan vuoden 2025 alusta lukien.
Starting points
Kevan toiminnan yleinen valvonta on tällä hetkellä säädetty valtiovarainministeriön tehtäväksi, kun taas Kevan sijoitustoiminnan valvonta kuuluu Finanssivalvonnalle. Valvontavastuun jakautuminen ministeriön ja Finanssivalvonnan kesken on osoittautunut jossain määrin ongelmalliseksi muun muassa sen vuoksi, että ministeriöt eivät lähtökohtaisesti ole valvontaorganisaatioita ja Finanssivalvonta ei voi nykysääntelyn puitteissa valvoa Kevan hallintoa huolimatta hallinnon ja sijoitustoiminnan keskinäisestä yhteydestä. Myös eräät eduskunnan valiokunnat ovat ottaneet asiaan kantaa ja esittäneet, että Kevaa koskevien valvontaoikeuksien sekä valvontavastuiden tulisi muodostaa selkeä ja toimiva kokonaisuus.
Ehdotetut lakimuutokset selkeyttäisivät Kevan valvontaa ja poistaisivat jaettuun valvontavastuuseen liittyviä ongelmia, kuten valvonnan rajapintoja, epäselvyyttä ja katvealueita. Jatkossa Finanssivalvonta valvoisi Kevan toimintaa pääsääntöisesti samoin kuin työeläkevakuutusyhtiöiden toimintaa lukuun ottamatta niitä toimintoja, joissa Kevan asema ja tehtävät poikkeavat työeläkevakuutusyhtiöistä.
Eduskunta on hyväksynyt Kevan valvonnan siirtoa koskevan lakiesityksen (HE 55/2024 vp). Tasavallan presidentti on vahvistanut lakimuutosten tulevan voimaan 1.1.2025.
-
22.4.2024
Lausuntokierros
29.2.2024 – 10.4.2024 Round for comments
Lausuntoja voi olla sekä lausuntopalvelu.fi:ssä että hankkeen asiakirjoissa.
Documents
Lausuntokierros
29.2.2024 – 10.4.2024 Round for comments
Lausuntoja voi olla sekä lausuntopalvelu.fi:ssä että hankkeen asiakirjoissa.
Documents
-
22.4.2024
Lausuntomenettely
-
10.4.2024 Finanssiala ry
Suomen Kuntaliitto ry; lausunto PDF
10.4.2024 Suomen Kuntaliitto ry
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT; lausunto PDF
10.4.2024 Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue; lausunto PDF
10.4.2024 Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Vihreä liitto rp; lausunto PDF
10.4.2024 Vihreä liitto rp
Työeläkevakuuttajat TELA ry; lausunto PDF
10.4.2024 Työeläkevakuuttajat TELA ry
Perussuomalaiset; lausunto PDF
10.4.2024 Perussuomalaiset
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry; lausunto PDF
9.4.2024 Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry
Pohjois-Savon hyvinvointialue; lausunto PDF
9.4.2024 Pohjois-Savon hyvinvointialue
Hyvinvointialueyhtiö Hyvil Oy; lausunto PDF
9.4.2024 Hyvinvointialueyhtiö Hyvil Oy
Keva; lausunto PDF
9.4.2024 Keva
Elinkeinoelämän keskusliitto EK; lausunto PDF
8.4.2024 Elinkeinoelämän keskusliitto EK (1)
Finanssivalvonta; lausunto PDF
5.4.2024 Finanssivalvonta
Suomen Keskusta r.p.; lausunto PDF
4.4.2024 Suomen Keskusta r.p.
-
28.3.2024 Kirkkohallitus
Rovaniemen kaupunki; lausunto PDF
22.3.2024 Rovaniemen kaupunki (1)
Eläketurvakeskus; lausunto PDF
20.3.2024 Eläketurvakeskus
Suomen Kuntaliitto ry; lausunto PDF
1.3.2024 Suomen Kuntaliitto ry
Lausuntopyyntö PDF
29.2.2024 Ministry of Finance
HE-luonnos Keva-laki 29.2.2024 PDF
29.2.2024 Ministry of Finance
-
29.2.2024 Ministry of Finance
Other documents and memorandums
-
22.4.2024
Ungrouped
Person
Role, Term
Koponen, Ville
Hallitusneuvos
Ministry of Finance
Role: Project contact person
9.10.2023 –
Read more
Kevan valvonta ehdotetaan siirrettäväksi Finanssivalvonnan tehtäväksi
Developing and statute drafting in the Government
The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.
All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects
Tiedot tuottaa ministeriöiden Hankeikkuna - valtioneuvoston sisäinen hankehallinnan palvelu. Toivomme palautetta osoitteeseen info.hankeikkuna(at)gov.fi.
Hankeikkunan avoin rajapinta
api.hankeikkuna.fi