Esiselvitys tekoälyn hyödyntämisestä lainvalmistelussa
VNK001:00/2025 Development
Hankkeessa kuvataan ja arvioidaan mahdollisia käyttökohteita generatiiviselle tekoälylle lainvalmistelussa. Generatiivisen tekoälyn hyödyntämisen avulla pyritään tehostamaan lainvalmisteluprosessia, varmistamaan lainvalmistelun laatu ja sujuvoittamaan lainvalmistelutehtävissä toimivien työtä.
Basic information Completed
Project number VNK001:00/2025
Case numbers VN/32679/2024
Set by Prime Minister’s Office
Term/schedule 1.12.2024 – 30.4.2025
Date of appointment
Goals and results
Hankkeen tehtävänä on kuvata ja arvioida mahdollisia käyttökohteita generatiiviselle tekoälylle lainvalmistelussa sekä kuvata yksityiskohtaisesti yksi käyttökohde, johon lainvalmisteluun liittyvää tekoälytyökalua voitaisiin alkaa rakentaa ensimmäisenä. Työssä tulee kuulla lainvalmistelutehtävissä työskenteleviä eri ministeriöistä ja eduskunnasta.
Hankkeen tuotoksena on esiselvitysraportti.
Starting points
Generatiivisen tekoälyn arvioidaan tehostavan yritysten ja julkisen sektorin toimintaa ja vaikuttavan merkittävästi globaaliin talouskasvuun tulevina vuosina. Petteri Orpon hallitusohjelmassa korostetaan tekoälyn merkitystä ja sen hyödyntämistä julkisessa hallinnossa. Hallitusohjelman tavoitteena on tehdä Suomesta teknologinen edelläkävijä, joka hyödyntää digitalisaation ja tekoälyn mahdollisuudet täysimääräisesti.
Keväällä 2024 kahdessa ministeriössä, liikenne- ja viestintäministeriössä (LVM) ja valtioneuvoston kansliassa (VNK), toteutettiin Sitran rahoituksella kaksi kokeilua, joissa testattiin generatiivisen tekoälyn hyödyntämistä lainvalmistelussa. LVM:n kokeilussa testattiin suomalaisten kielimallien hyödyntämistä lain esivalmistelussa suoritettavan alustavan kartoituksen tukena. VNK:n kokeilussa toteutettiin suomalaiseen Poro-kielimalliin perustuva tekoälyratkaisu tukemaan lainvalmistelijan työtä lausuntoyhteenvedon luomisessa.
Kokeiluissa hienosäädettiin suomenkielisiä avoimen lähdekoodin suuria kielimalleja (large language model, LLM) lainvalmistelun eri vaiheisiin liittyviin tehtäviin ja luotiin työkalut lainvalmistelijan tueksi. Kokeiluista kerättiin oppeja generatiivisen tekoälyn tarjoamista mahdollisuuksista lainvalmistelutyön tukena sekä sen hyödyntämiseen ja käyttöönottoon liittyvistä haasteista.
LVM:n kokeilun loppuraportissa listataan generatiiviselle tekoälylle potentiaalisia hyödyntämiskohteita lainvalmistelussa. Soveltuvia käyttökohteita on nykyisen lainsäädännön analysoinnin lisäksi mm. lainvalmisteluun liittyvän tutkimusten, hallituksen esitysten ja kansainvälisten lainsäädäntöjen ja tilastojen analysointi. Ennen kuin voidaan käynnistää lainvalmistelijan työtä tukevan tekoälytyökalun kehittäminen, mahdollisiin käyttökohteisiin tulee kuitenkin syventyä tarkemmin, arvioida kutakin käyttökohdetta ja valita keskeisin ensimmäiseksi pilotoitavaksi ja toteutettavaksi käyttökohteeksi.
Hankkeen asettaminen
Asettamispäätös, esiselvitys tekoälyn hyödyntämisestä lainvalmistelussa PDF
28.11.2024 Prime Minister’s Office
Hankkeen päättäminen
Loppuraportti Esiselvitys tekoälyn hyödyntämisestä lainvalmistelussa DOCX
8.4.2025 Prime Minister’s Office
Liite: Tekoäly lainvalmistelussa pohjaraportti, Hellon Oy PDF
8.4.2025 Prime Minister’s Office
Ungrouped
Person
Role, Term
Kostin Mansi, Helena
Erityisasiantuntija
Prime Minister’s Office
Role: Project contact person
1.12.2024 – 30.4.2025
Developing and statute drafting in the Government
The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.
All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects
Tiedot tuottaa ministeriöiden Hankeikkuna - valtioneuvoston sisäinen hankehallinnan palvelu. Toivomme palautetta osoitteeseen info.hankeikkuna(at)gov.fi.
Hankeikkunan avoin rajapinta
api.hankeikkuna.fi