Työryhmä kuntien ja valtion tietohallinnon yhteisten menettelytapojen ja koordinoinnin kehittämiseksi

VNK022:00/2004 Body

Työryhmän tehtävänä on tunnistaa julkishallinnon yhteisen tietohallinnon ja sen ohjauksen tarpeet, alueet ja rajaukset.

Työryhmä määrittelee alueet, joilla julkishallinnon tietohallinnon yhteiset pelisäännöt ja linjaukset myötävaikuttavat merkittävästi tieto-yhteiskuntaohjelman tavoitteiden saavuttamiseen sekä julkisen sektorin tuottavuuden kehittymiseen. Työryhmän tulee myös arvioida julkishallinnon yhteisten tietohallintopalveluiden sekä muiden hallinnon tukipalveluiden tarvetta ja toteuttamista sekä tieto- ja viestintätekniikan mahdollisuuksia julkisen sektorin tuottavuuden kehittämisessä.

Määrittelytyössä käsitellään ainakin seuraavat osa-alueet:

- tavoitetilan määrittely
- nykytilan kartoitus
- ohjeistus, standardit ja niiden sitovuus
- tietorakenteiden ja tietojärjestelmien yhteentoimivuus
- perusrekistereiden hyödyntäminen
- muut mahdolliset yhteiset rekisterit
- tietoliikenneyhteyksien tila ja niiden vaikutus tieto- ja viestintätekniikan hyödyntämiseen julkisissa ...

Basic information Completed

Project number VNK022:00/2004

Case numbers

Set by Prime Minister’s Office

Term/schedule 10.12.2004 – 30.6.2005

Date of appointment 10.12.2004

Project status

Goals and results

Työryhmän tavoitteena on laatia jatkovalmistelun pohjaksi raportti, joka sisältää nykytilan ja tavoitetilan kuvauksen sekä toimenpide-ehdotukset kuntasektorin ja kunta-valtio –yhteistyön kehittämiseksi 30.6.2005 mennessä.

Starting points

Pääministeri Vanhasen hallituksen hallitusohjelmaan sisältyvässä tietoyhteiskuntaohjelmassa todetaan, että valtionhallinto edistää tieto-yhteiskuntakehitystä koko julkisessa hallinnossa.

Tieto- ja viestintätekniikan tehokkaampi hyödyntäminen hallinnossa ja julkisissa palveluissa on keskeisenä myös hallituksen strategia-asiakirjaan sisältyvässä tuottavuushankkeessa. Tietohallinnon organisointia käsitellään myös valtion alueellistamishankkeissa.

Valtionhallinnon tietohallinnon menettelytapojen uudistamista val-mistellut TIME-työryhmä jätti loppuraporttinsa 30.9.2004. Työryhmän ehdotuksen mukaan valtion tietohallinnon tehtävät jaetaan ydintoimintaa tukeviin IT-palveluihin sekä kaikille yhteisiin IT-palveluihin. Jälkimmäisiä voidaan arvioida myös kuntasektorin näkökulmasta eli mitkä IT-palvelut voisivat olla yhteisiä koko julkiselle hallinnolle.

Kuntasektorilla on myös tehty enenevässä määrin yhteistyötä niin tietohallinnon kuin muiden hallinnon tukipalveluiden kehittämiseksi. Kunnat ja kuntayhtymät ovat muun muassa perustaneet seudullisia tietohallinto-organisaatioita sekä henkilöstö- ja taloushallinnon palvelukeskuksia.

Sisäasiainministeriön asettaman julkisen hallinnon tietohallinnon neuvottelukunnan JUHTAn tavoitteena on koko julkisen hallinnon palveluiden kehittäminen tietojärjestelmiä hyödyntämällä. Neuvottelukunnan tehtävänä on laatia koko julkiselle sektorille yhteisiä tietohallinnon standardeja. Tässä työssä keskeisen välineen muodostavat julkisen hallinnon suositukset (JHS-suositukset). JHS-suositusten ta-voitteena on parantaa tietojärjestelmien ja niiden tietojen yhteentoimivuutta, luoda edellytykset hallinto- ja sektorirajoista riippumattomalle toimintojen kehittämiselle sekä tehostaa olemassa olevan tiedon hyödyntämistä. JUHTA ja sisäasiainministeriö ovat myös valmistelleet JHS-suosituksia koskevan valtioneuvoston periaatepäätök-sen, joka on tämän asettamispäätöksen liitteenä.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects