Ministrarna med ansvar för EU-frågor diskuterar den kommande budgetramen och utvidgningen av EU
Cypern, som är ordförande i Europeiska unionens råd, ordnar ett informellt möte för ministrarna med ansvar för EU-frågor i Nicosia den 10–11 maj. Huvudteman för mötet är EU:s kommande fleråriga budgetram och utvidgningen av EU. Europa- och ägarstyrningsminister Joakim Strand representerar Finland vid mötet.
Kommissionen lade fram sitt förslag till nästa fleråriga budgetram, dvs. EU:s långtidsbudget, i juli 2025. De allmänna prioriteringar i förslaget till flerårig budgetram som kommissionen för fram är värda att understödja och stämmer överens med Finlands viktigaste EU-mål. Finland betonar att finansieringen i högre grad bör fördelas till de viktigaste politiska fokusområdena, såsom stärkandet av försvaret och konkurrenskraften.
”Det är nödvändigt att hitta en nivå som inte oskäligt ökar vår betalningsbörda, men som möjliggör viktiga satsningar till exempel på försvaret och konkurrenskraften, och som säkerställer att vi erhåller den finansiering som är viktigast för oss, såsom jordbruksfinansieringen. Särskild vikt bör fästas vid Finlands unika ställning som en stat vid unionens östra yttre gräns och också som nettobidragsgivare i EU”, säger minister Strand.
”Finland anser också att det är viktigt att den kommande budgetramen och den övriga EU-finansiering som anknyter till den omfattas av så starka villkor som möjligt, såsom villkor som anknyter till iakttagandet av rättsstatsprincipen”, säger minister Strand.
Utvidgningen av EU är en fråga med stor geopolitisk betydelse. Finland främjar verkställandet av en trovärdig utvidgningspolitik som grundar sig på EU:s medlemskapskriterier och betonar särskilt vikten av demokratiska institutioner och rättsstatsreformer. Finland förhåller sig positivt till utvecklingen av en stegvis konvergens som gör det möjligt att konkretisera medlemskapets fördelar för kandidatländerna redan under förhandlingarna.
”Genom utvidgnings- och grannskapspolitiken främjas fred, välfärd, stabilitet och säkerhet i Europa och dess närområden. Genom att stödja utvidgningen kan man skydda unionens grannskap särskilt mot Rysslands destabiliserande åtgärder. Samtidigt förutsätter utvidgningen att EU är redo att förnya sig. Finlands mål är att den utvidgade unionen externt och internt ska vara en starkare aktör än i nuläget”, säger minister Strand.
Vid mötet diskuteras också samarbetet mellan EU och Förenade kungariket när det gäller att bekämpa utländsk informationsmanipulering och inblandning. Syftet med EU:s informella ministermöten är att föra en fri diskussion om aktuella frågor. Det fattas inga beslut vid mötet.
Mer information: Alexander Lång, specialmedarbetare, tfn 0295 160866, och Satu Keskinen, understatssekreterare för EU-ärenden, tfn +358 295 160 302 statsrådets kansli
EU:s fleråriga budgetram för 2028–2034 | valtioneuvosto.fi