FI SV EN

Sipilän hallitukselle 1 000 päivää

Valtioneuvoston viestintäosasto 20.2.2018 9.41
Uutinen 8/2018
Sipilän hallitukselle 1 000 päivää

Sipilän hallitus on istunut tuhat päivää keskiviikkona 21. helmikuuta. Tuhannella päivällä nykyinen hallitus on hallitusten ikätilastossa kahdentenatoista.

Samalla pääministeri Juha Sipilälle, liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerille, työministeri Jari Lindströmille, puolustusministeri Jussi Niinistölle ja ulkoministeri Timo Soinille tulee tuhat ministeripäivää täyteen.

Alla on Sipilän hallituksen ministerien ministeripäivät 21.2.2018 sekä luettelo vähintään tuhat päivää istuneista hallituksista.

Ministeri | Ministeripäivät

Vehviläinen, Anu Helena | 2 526
Orpo, Antti Petteri | 1 339
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa | 1 245
Tiilikainen, Kimmo Kalevi | 1 197
Sipilä, Juha Petri | 1 000
Berner, Anne | 1 000
Lindström, Jari Tapani | 1 000
Niinistö, Jussi Lauri Juhani | 1 000
Soini, Timo Juhani | 1 000
Mykkänen, Kai Aslak | 610
Mattila, Pirkko Anneli | 546
Lintilä, Mika Tapani | 420
Häkkänen, Antti | 293
Leppä, Jari Juhani | 293
Terho, Sampo Johannes | 293
Saarikko, Annika | 227
Virolainen, Anne-Mari | 10

Vähintään tuhat päivää istuneet hallitukset:

Pääministeri | Aika | Hallituspäivät

Lipponen | 13.4.1995 - 15.4.1999 | 1 464
Lipponen II | 15.4.1999 - 17.4.2003 | 1 464
Holkeri | 30.4.1987 - 26.4.1991 | 1 458
Sorsa IV | 6.5.1983 - 30.4.1987 | 1 456
Aho | 26.4.1991 - 13.4.1995 | 1 449
Vanhanen | 24.6.2003 - 19.4.2007 | 1 396
Kivimäki | 14.12.1932 - 7.10.1936 | 1 394
Vanhanen II | 19.4.2007 - 22.6.2010 | 1 161
Katainen | 22.6.2011 - 24.6.2014 | 1 099
Sorsa | 4.9.1972 - 13.6.1975 | 1 013
Koivisto II | 26.5.1979 - 19.2.1982 | 1 001
Sipilä | 29.5.2015 - |1 000

Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917