Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

Orpo 20.6.2023 - 400 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Marin 10.12.2019 - 20.6.2023 1289 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019 188 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta Enemmistö
Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 Suomen Keskusta Enemmistö
Holkeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Sorsa IV 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 442 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979 742 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 229 Keskustapuolue Vähemmistö
Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976 305 Keskustapuolue Enemmistö
Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975 171 Ammatti/virkamies Virkamies
Sorsa 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972 195 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Vähemmistö
Aura II 29.10.1971 - 23.2.1972 118 Ammatti/virkamies Virkamies
Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971 472 Keskustapuolue Enemmistö
Aura 14.5.1970 - 15.7.1970 63 Ammatti/virkamies Virkamies
Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970 784 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968 666 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 623 Maalaisliitto Enemmistö
Lehto 18.12.1963 - 12.9.1964 270 Ammatti/virkamies Virkamies
Karjalainen 13.4.1962 - 18.12.1963 615 Maalaisliitto Enemmistö
Miettunen 14.7.1961 - 13.4.1962 274 Maalaisliitto Vähemmistö
Sukselainen II 13.1.1959 - 14.7.1961 914 Maalaisliitto Vähemmistö
Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 138 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958 126 Ammatti/virkamies Virkamies
von Fieandt 29.11.1957 - 26.4.1958 149 Ammatti/virkamies Virkamies
Sukselainen 27.5.1957 - 29.11.1957 187 Maalaisliitto Vähemmistö
Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957 451 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Enemmistö
Kekkonen V 20.10.1954 - 3.3.1956 501 Maalaisliitto Enemmistö
Törngren 5.5.1954 - 20.10.1954 169 Ruotsalainen kansanpuolue Enemmistö
Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 170 Vapaamielisten liitto Virkamies
Kekkonen IV 9.7.1953 - 17.11.1953 132 Maalaisliitto Vähemmistö
Kekkonen III 20.9.1951 - 9.7.1953 659 Maalaisliitto Enemmistö
Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951 247 Maalaisliitto Enemmistö
Kekkonen 17.3.1950 - 17.1.1951 307 Maalaisliitto Vähemmistö
Fagerholm 29.7.1948 - 17.3.1950 597 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Vähemmistö
Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948 857 Suomen Kansan Demokraattinen Liitto, SKDL Enemmistö
Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946 344 Ammatti/virkamies Enemmistö
Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945 152 Ammatti/virkamies Enemmistö
Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 58 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944 45 Ammatti/virkamies Enemmistö
Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944 523 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943 791 Edistyspuolue Enemmistö
Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941 284 Edistyspuolue Enemmistö
Ryti 1.12.1939 - 27.3.1940 118 Edistyspuolue Enemmistö
Cajander III 12.3.1937 - 1.12.1939 995 Edistyspuolue Enemmistö
Kallio IV 7.10.1936 - 12.3.1937 157 Maalaisliitto Vähemmistö
Kivimäki 14.12.1932 - 7.10.1936 1394 Edistyspuolue Vähemmistö
Sunila II 21.3.1931 - 14.12.1932 635 Maalaisliitto Enemmistö
Svinhufvud II 4.7.1930 - 21.3.1931 261 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Kallio III 16.8.1929 - 4.7.1930 323 Maalaisliitto Vähemmistö
Mantere 22.12.1928 - 16.8.1929 238 Edistyspuolue Vähemmistö
Sunila 17.12.1927 - 22.12.1928 372 Maalaisliitto Vähemmistö
Tanner 13.12.1926 - 17.12.1927 370 Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Vähemmistö
Kallio II 31.12.1925 - 13.12.1926 348 Maalaisliitto Vähemmistö
Tulenheimo 31.3.1925 - 31.12.1925 276 Kansallinen Kokoomus Vähemmistö
Ingman II 31.5.1924 - 31.3.1925 305 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Cajander II 18.1.1924 - 31.5.1924 135 Ammatti/virkamies Virkamies
Kallio 14.11.1922 - 18.1.1924 431 Maalaisliitto Vähemmistö
Cajander 2.6.1922 - 14.11.1922 166 Ammatti/virkamies Virkamies
Vennola II 9.4.1921 - 2.6.1922 420 Edistyspuolue Vähemmistö
Erich 15.3.1920 - 9.4.1921 391 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Vennola 15.8.1919 - 15.3.1920 214 Edistyspuolue Vähemmistö
Castren K. 17.4.1919 - 15.8.1919 121 Edistyspuolue Vähemmistö
Ingman 27.11.1918 - 17.4.1919 142 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Paasikivi 27.5.1918 - 27.11.1918 185 Suomalainen puolue Enemmistö
Svinhufvud 27.11.1917 - 27.5.1918 182 Nuorsuomalaiset Enemmistö