Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Orpo 20.6.2023 - 362
Marin 10.12.2019 - 20.6.2023 1289
Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019 188
Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019 1470
Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340
Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099
Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366
Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161
Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396
Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69
Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 1464
Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 1464
Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 1449
Holkeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458
Sorsa IV 6.5.1983 - 30.4.1987 1456
Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 442
Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982 1001
Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979 742
Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 229
Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976 305
Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975 171
Sorsa 4.9.1972 - 13.6.1975 1013
Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972 195
Aura II 29.10.1971 - 23.2.1972 118
Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971 472
Aura 14.5.1970 - 15.7.1970 63
Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970 784
Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968 666
Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 623
Lehto 18.12.1963 - 12.9.1964 270
Karjalainen 13.4.1962 - 18.12.1963 615
Miettunen 14.7.1961 - 13.4.1962 274
Sukselainen II 13.1.1959 - 14.7.1961 914
Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 138
Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958 126
von Fieandt 29.11.1957 - 26.4.1958 149
Sukselainen 27.5.1957 - 29.11.1957 187
Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957 451
Kekkonen V 20.10.1954 - 3.3.1956 501
Törngren 5.5.1954 - 20.10.1954 169
Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 170
Kekkonen IV 9.7.1953 - 17.11.1953 132
Kekkonen III 20.9.1951 - 9.7.1953 659
Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951 247
Kekkonen 17.3.1950 - 17.1.1951 307
Fagerholm 29.7.1948 - 17.3.1950 597
Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948 857
Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946 344
Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945 152
Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 58
Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944 45
Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944 523
Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943 791
Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941 284
Ryti 1.12.1939 - 27.3.1940 118
Cajander III 12.3.1937 - 1.12.1939 995
Kallio IV 7.10.1936 - 12.3.1937 157
Kivimäki 14.12.1932 - 7.10.1936 1394
Sunila II 21.3.1931 - 14.12.1932 635
Svinhufvud II 4.7.1930 - 21.3.1931 261
Kallio III 16.8.1929 - 4.7.1930 323
Mantere 22.12.1928 - 16.8.1929 238
Sunila 17.12.1927 - 22.12.1928 372
Tanner 13.12.1926 - 17.12.1927 370
Kallio II 31.12.1925 - 13.12.1926 348
Tulenheimo 31.3.1925 - 31.12.1925 276
Ingman II 31.5.1924 - 31.3.1925 305
Cajander II 18.1.1924 - 31.5.1924 135
Kallio 14.11.1922 - 18.1.1924 431
Cajander 2.6.1922 - 14.11.1922 166
Vennola II 9.4.1921 - 2.6.1922 420
Erich 15.3.1920 - 9.4.1921 391
Vennola 15.8.1919 - 15.3.1920 214
Castren K. 17.4.1919 - 15.8.1919 121
Ingman 27.11.1918 - 17.4.1919 142
Paasikivi 27.5.1918 - 27.11.1918 185
Svinhufvud 27.11.1917 - 27.5.1918 182