Statsminister Petteri Orpos regering

Orpo

20.6.2023 -

Uppgifter

Regeringsdagar 399

Regeringen 77


Partifördelning

  • Samlingspartiet 8
  • Sannfinländarna 7
  • Svenska folkpartiet 3
  • Kristdemokraterna 1

Ställföreträdare


Ministerbyten

Statsministerns ställföreträdare

  • Riikka Purra, Sannfinländarna
    20.6.2023 -

Europa- och ägarstyrningsminister

  • Anders Adlercreutz, Svenska folkpartiet
    20.6.2023 - 5.7.2024

Undervisningsminister

  • Anna-Maja Henriksson, Svenska folkpartiet
    20.6.2023 - 5.7.2024

Näringsminister

  • Vilhelm Junnila, Sannfinländarna
    20.6.2023 - 6.7.2023

Tidigare regeringen

Marin 10.12.2019 - 20.6.2023

Tidigare regeringar