Ministerin tiedot

Hassi, Satu Maijastiina

1143

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.6.1951 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, kirjailija, kansanedustaja. Tekniikan lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
15.4.1999 - 31.5.2002 Ministeri ulkoasiainministeriössä Vihreät 1143
15.4.1999 - 31.5.2002 Ympäristöministeri Vihreät 1143
Yhteensä 1143

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Poskiparta, Katariina 67. Lipponen II 19.4.2002 - 31.5.2002 Ympäristöministerin erityisavustaja
Ulvila, Marko 67. Lipponen II 19.4.2002 - 31.5.2002 Kehitysyhteistyöministerin erityisavustaja
Kausto, Kaisa 67. Lipponen II 1.10.1999 - 16.4.2000 Ympäristöministerin erityisavustaja
Nikula, Taina 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2002 Ympäristöministerin erityisavustaja
Poskiparta, Katariina 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2001 Ympäristöministerin erityisavustaja (virkavapaalla 30.9.1999-31.7.2000)
Wallenius, Tapio 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.7.2000 Ministerin ulkoasiainministeriössä erityisavustaja (kehitysyhteistyöasiat)

26.8.2019 12.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.