Ministerin tiedot

Leino, Yrjö Kaarlo

1283

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 28.1.1897 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Sanomalehdentoimittaja, maatalousteknikko.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
31. Pekkala
26.3.1946 - 22.5.1948 Sisäasiainministeri SKDL 789
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Sisäasiainministeri SKDL 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri sosiaaliministeriössä SKDL 152
Yhteensä 1283

21.8.2019 14.13. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.