Ministerin tiedot

Ingman, Lauri Johannes

1424

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.6.1868 Teuva
Ammatti ja koulutus: Arkkipiispa, professori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Opetusministeri ammatti/virkamies 238
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Opetusministeri Kokoomus 348
11. Ingman II
31.5.1924 - 31.3.1925 Pääministeri Kokoomus 305
31.5.1924 - 31.3.1925 Opetusministeri Kokoomus 305
6. Erich
15.3.1920 - 9.4.1921 Kirkollis- ja opetusministeri Kokoomus 391
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Pääministeri Kokoomus 142
Yhteensä 1424

21.10.2018 6.29. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.