Ministerin tiedot

Helle, Veikko Kullervo

928

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 11.12.1911 Vihti
Ammatti ja koulutus: Puuseppä, kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
62. Sorsa III
31.12.1982 - 6.5.1983 Työvoimaministeri SDP 127
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Työvoimaministeri SDP 195
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Pääministerin sijainen SDP 472
15.7.1970 - 29.10.1971 Työvoimaministeri SDP 472
51. Koivisto
1.3.1970 - 14.5.1970 Työvoimaministeri SDP 75
1.1.1970 - 28.2.1970 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 59
Yhteensä 928

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lipponen, Paavo Tapio 62. Sorsa III 1.1.1983 - 6.5.1983 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Piipari, Matti 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri

12.12.2018 5.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.