Ministerin tiedot

Kukkonen, Antti

2737

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.10.1889 Kontiolahti
Ammatti ja koulutus: Rovasti, maanviljelijä.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Opetusministeri Maalaisliitto 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Opetusministeri Maalaisliitto 284
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Opetusministeri Maalaisliitto 157
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Opetusministeri Maalaisliitto 635
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Opetusministeri Maalaisliitto 323
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Opetusministeri Maalaisliitto 372
11. Ingman II
31.5.1924 - 22.11.1924 Apulaisopetusministeri Maalaisliitto 176
Yhteensä 2737

11.12.2018 1.47. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.