Ministerin tiedot

Pokka, Pirkko Hannele

1101

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 25.5.1952 Ruovesi
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Oikeustieteen lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
65. Aho
3.5.1991 - 17.5.1991 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä Keskusta 15
26.4.1991 - 30.4.1994 Oikeusministeri Keskusta 1101
Yhteensä 1101

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hyvönen, Ossi 65. Aho 16.5.1991 - 30.4.1994 Oikeusministerin erityisavustaja

23.5.2019 20.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.