Ministerin tiedot

Pekkarinen, Pentti August

869

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 20.9.1917 Maaninka
Ammatti ja koulutus: Agrologi, maanviljelijä.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
56. Sorsa
4.9.1972 - 20.1.1975 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä Keskusta 869
Yhteensä 869

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Tauriainen, Pasi Jukka 56. Sorsa 1.9.1974 - 20.1.1975 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Tenhiälä, Hannu 56. Sorsa 1.9.1973 - 31.8.1974 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Kurunmäki, Pentti 56. Sorsa 14.9.1972 - 31.8.1973 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri

20.8.2019 12.42. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.