Ministerin tiedot

Katainen, Jyrki Tapani

2624

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 14.10.1971 Siilinjärvi
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Yhteiskuntatieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Pääministeri Kokoomus 1099
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Pääministerin sijainen Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministeri Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Pääministerin sijainen Kokoomus 1161
19.4.2007 - 22.6.2010 Valtiovarainministeri Kokoomus 1161
Yhteensä 2624

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Heinonen, Olli-Pekka 72. Katainen 1.3.2012 - 24.6.2014 Pääministerin valtiosihteeri
Nummikoski, Velipekka 72. Katainen 23.6.2011 - 29.2.2012 Pääministerin valtiosihteeri
Nummikoski, Velipekka 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Nummikoski, Velipekka 70. Vanhanen II 17.9.2007 - 22.6.2010 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Häkkänen, Antti 72. Katainen 27.5.2014 - 24.6.2014 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Manninen, Laura 72. Katainen 28.4.2014 - 26.5.2014 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Häkkänen, Antti 72. Katainen 7.1.2013 - 28.4.2014 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Linna, Sirkku 72. Katainen 7.12.2012 - 24.6.2014 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Turunen, Joonas 72. Katainen 7.12.2012 - 24.6.2014 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Rajala, Pasi 72. Katainen 1.7.2012 - 24.6.2014 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Linna, Sirkku 72. Katainen 9.1.2012 - 7.12.2012 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Romakkaniemi, Juho 72. Katainen 29.9.2011 - 30.6.2012 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Rajala, Pasi 72. Katainen 11.7.2011 - 28.9.2011 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Vänskä, Antti 72. Katainen 1.7.2011 - 24.6.2014 Pääministerin erityisavustaja (kv-asiat)
Kaltio, Maarit 72. Katainen 23.6.2011 - 27.12.2011 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Kekkonen, Jussi 72. Katainen 23.6.2011 - 31.8.2012 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Kirstilä, Juha 72. Katainen 23.6.2011 - 24.6.2014 Pääministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Romakkaniemi, Juho 72. Katainen 23.6.2011 - 10.7.2011 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Turunen, Joonas 72. Katainen 23.6.2011 - 7.12.2012 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Kekkonen, Jussi 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kirstilä, Juha 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Linna, Sirkku 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Romakkaniemi, Juho 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kirstilä, Juha 70. Vanhanen II 19.10.2009 - 22.6.2010 Valtiovarainministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Linna, Sirkku 70. Vanhanen II 24.9.2007 - 22.6.2010 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Sauros, Ari 70. Vanhanen II 7.5.2007 - 18.5.2009 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kekkonen, Jussi 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Romakkaniemi, Juho 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Valtiovarainministerin erityisavustaja

21.5.2019 22.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.