Ministerin tiedot

Cajander, Aimo Kaarlo

1534

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 4.4.1879 Uusikaupunki
Ammatti ja koulutus: Metsätieteilijä, professori, pääjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Pääministeri Edistyspuolue 995
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Puolustusministeri Edistyspuolue 238
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Pääministeri ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Pääministeri ammatti/virkamies 166
2.6.1922 - 14.11.1922 Apulaismaatalousministeri ammatti/virkamies 166
Yhteensä 1534

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Inkilä, Arvo 22. Cajander III 23.3.1937 - 1.12.1939 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 19.26. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.