Ministerin tiedot

Pekkala, Mauno

2625

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.1.1890 Sysmä

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
31. Pekkala
27.3.1946 - 29.7.1948 Ministeri puolustusministeriössä SKDL 856
26.3.1946 - 29.7.1948 Pääministeri SKDL 857
26.3.1946 - 27.3.1946 Puolustusministeri SKDL 2
30. Paasikivi III
27.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri valtioneuvoston kansliassa SKDL 334
17.4.1945 - 26.3.1946 Puolustusministeri SKDL 344
29. Paasikivi II
24.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri valtioneuvoston kansliassa SDP 145
17.11.1944 - 24.11.1944 Salkuton ministeri SDP 8
25. Rangell
4.1.1941 - 22.5.1942 Valtiovarainministeri SDP 504
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Valtiovarainministeri SDP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Valtiovarainministeri SDP 118
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Maatalousministeri SDP 370
Yhteensä 2625

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Heikkilä, Toivo H. 31. Pekkala 26.3.1946 - 6.8.1948 Pääministerin sihteeri

21.11.2019 11.23. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.