Ministerit ministeriössä

Sosiaali- ja terveysministeriö, Sosiaaliministeriö tai Sosialitoimituskunta

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Louhivuori, Oskari Wilho
Sosialitoimituskunnan päällikkö 27.11.1917 - 27.5.1918 182 1. Svinhufvud Suomalainen puolue
Sosialitoimituskunnan päällikkö 27.5.1918 - 29.6.1918 34 2. Paasikivi Suomalainen puolue
Yhteensä 215
Erkko, Eero
Sosiaaliministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman Edistyspuolue
Yhteensä 142
Alkio, Santeri
Sosiaaliministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 15.8.1919 - 15.3.1920 214 5. Vennola Maalaisliitto
Yhteensä 334
Joukahainen, Vilkku
Sosiaaliministeri 15.3.1920 - 9.4.1921 391 6. Erich Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 9.4.1921 - 2.6.1922 420 7. Vennola II Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo Maalaisliitto
Yhteensä 1086
Kuusi, Eino Akseli
Sosiaaliministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Yhteensä 166
Mantere, Oskari
Sosiaaliministeri 14.11.1922 - 18.1.1924 431 9. Kallio Edistyspuolue
Yhteensä 431
Böök, Emil Einar
Sosiaaliministeri 18.1.1924 - 31.5.1924 135 10. Cajander II ammatti/virkamies
Yhteensä 135
Liakka, Niilo
Sosiaaliministeri 31.5.1924 - 22.11.1924 176 11. Ingman II Maalaisliitto
Yhteensä 176
Pohjala, Lauri
Sosiaaliministeri 22.11.1924 - 31.3.1925 130 11. Ingman II Kokoomus
Yhteensä 130
Lohi, Kalle Aukusti
Sosiaaliministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 20.10.1932 - 14.12.1932 56 19. Sunila II Maalaisliitto
Yhteensä 776
Helo, Johan
Sosiaaliministeri 13.12.1926 - 15.11.1927 338 14. Tanner SDP
Yhteensä 338
Sillanpää, Miina
Apulaissosiaaliministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Paasivuori, Matti
Sosiaaliministeri 15.11.1927 - 17.12.1927 33 14. Tanner SDP
Yhteensä 33
Mannio, Niilo Anton
Sosiaaliministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere Edistyspuolue
Yhteensä 238
Leppälä, Juhani
Apulaissosiaaliministeri 27.8.1929 - 4.7.1930 312 17. Kallio III Maalaisliitto
Yhteensä 312
Paavilainen, Herman
Sosiaaliministeri 27.8.1929 - 4.7.1930 312 17. Kallio III ammatti/virkamies
Yhteensä 312
Tuomivaara, Eino Aarne
Sosiaaliministeri 4.7.1930 - 21.3.1931 261 18. Svinhufvud II Maalaisliitto
Yhteensä 261
Kilpeläinen, Kaarlo Edvard
Sosiaaliministeri 21.3.1931 - 3.3.1932 349 19. Sunila II Kokoomus
Yhteensä 349
Paavolainen, Erkki
Sosiaaliministeri 3.3.1932 - 20.10.1932 232 19. Sunila II Kokoomus
Yhteensä 232
Hynninen, Eemil
Sosiaaliministeri 14.12.1932 - 31.12.1935 1113 20. Kivimäki Maalaisliitto
Yhteensä 1113
Sarlin, Bruno Gustaf Willehad
Sosiaaliministeri 31.12.1935 - 7.10.1936 282 20. Kivimäki Edistyspuolue
Yhteensä 282
Janhonen, Toivo Aapeli
Sosiaaliministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV Maalaisliitto
Yhteensä 157
Keto, Jaakko William
Sosiaaliministeri 12.3.1937 - 9.11.1937 243 22. Cajander III SDP
Yhteensä 243
Fagerholm, Karl-August
Sosiaaliministeri 9.11.1937 - 1.12.1939 753 22. Cajander III SDP
Sosiaaliministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti SDP
Sosiaaliministeri 27.3.1940 - 4.1.1941 284 24. Ryti II SDP
Sosiaaliministeri 4.1.1941 - 5.3.1943 791 25. Rangell SDP
Sosiaaliministeri 5.3.1943 - 17.12.1943 288 26. Linkomies SDP
Sosiaaliministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. SDP
Yhteensä 2288
Reinikainen, Oskari Brynolf
Apulaissosiaaliministeri 2.9.1938 - 1.7.1939 303 22. Cajander III SDP
Yhteensä 303
Aaltonen, Aleksi
Sosiaaliministeri 17.12.1943 - 8.8.1944 236 26. Linkomies SDP
Sosiaaliministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell SDP
Sosiaaliministeri 18.3.1949 - 17.3.1950 365 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 645
Leino, Yrjö Kaarlo
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II SKDL
Yhteensä 152
Törngren, Ralf Johan Gustaf
Sosiaaliministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II RKP
Sosiaaliministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen RKP
Sosiaaliministeri 20.9.1951 - 26.11.1952 434 35. Kekkonen III RKP
Yhteensä 893
Wuori, Eero Aarne
Ministeri sosiaaliministeriössä 16.2.1945 - 17.4.1945 61 29. Paasikivi II SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 27.4.1945 - 29.9.1945 156 30. Paasikivi III SDP
Yhteensä 217
Janhunen, Matti
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III SKDL
Sosiaaliministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 1200
Kilpi, Juho Eino
Sosiaaliministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III SDP
Yhteensä 344
Hillilä, Kaarlo Henrik
Ministeri sosiaaliministeriössä 22.11.1945 - 26.3.1946 125 30. Paasikivi III Maalaisliitto
Yhteensä 125
Hiltunen, Onni Alfred
Ministeri sosiaaliministeriössä 14.2.1946 - 26.3.1946 41 30. Paasikivi III SDP
Yhteensä 41
Heljas, Lennart Albert
Ministeri sosiaaliministeriössä 26.3.1946 - 26.5.1948 793 31. Pekkala Maalaisliitto
Yhteensä 793
Härmä, Erkki Herman
Ministeri sosiaaliministeriössä 12.4.1946 - 29.7.1948 840 31. Pekkala SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 30.7.1948 - 22.6.1949 328 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 1168
Peltonen, Onni Evert
Ministeri sosiaaliministeriössä 26.5.1948 - 29.7.1948 65 31. Pekkala SDP
Sosiaaliministeri 20.10.1954 - 3.3.1956 501 39. Kekkonen V SDP
Yhteensä 566
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja
Ministeri sosiaaliministeriössä 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Sosiaaliministeri 4.3.1949 - 18.3.1949 15 32. Fagerholm SDP
Sosiaaliministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 20.10.1954 - 3.3.1956 501 39. Kekkonen V SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 3.3.1956 - 17.5.1957 441 40. Fagerholm II SDP
Sosiaaliministeri 17.5.1957 - 27.5.1957 11 40. Fagerholm II SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 2.5.1958 - 29.8.1958 120 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 1836
Liljeström, Valdemar
Sosiaaliministeri 29.7.1948 - 4.3.1949 219 32. Fagerholm SDP
Sosiaaliministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 345
Huunonen, Eemil
Ministeri sosiaaliministeriössä 29.7.1949 - 17.3.1950 232 32. Fagerholm SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III SDP
Yhteensä 1137
Vesterinen, Vihtori
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II Maalaisliitto
Yhteensä 553
Kleemola, Kauno Antero
Ministeri sosiaaliministeriössä 24.3.1950 - 30.9.1950 191 33. Kekkonen Maalaisliitto
Yhteensä 191
Aura, Teuvo Ensio
Ministeri sosiaaliministeriössä 30.9.1950 - 17.1.1951 110 33. Kekkonen Edistyspuolue
Yhteensä 110
Paasio, Kustaa Rafael
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III SDP
Yhteensä 385
Murtomaa, Lauri Nikolai
Ministeri sosiaaliministeriössä 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III Maalaisliitto
Yhteensä 659
Leskinen, Väinö Olavi
Sosiaaliministeri 26.11.1952 - 9.7.1953 226 35. Kekkonen III SDP
Sosiaaliministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III SDP
Yhteensä 364
Hietanen, Lauri Bernhard
Sosiaaliministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV ammatti/virkamies
Yhteensä 132
Simonen, Vieno
Ministeri sosiaaliministeriössä 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV Maalaisliitto
Ministeri sosiaaliministeriössä 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 13.1.1959 - 14.7.1961 914 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Sosiaaliministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 1488
Hetemäki, Olli Päiviö
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Kokoomus
Yhteensä 170
Kaitila, Esa Heikki
Sosiaaliministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 170
Karvikko, Irma Helena
Ministeri sosiaaliministeriössä 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Suomen Kansanpuolue
Sosiaaliministeri 27.5.1957 - 2.9.1957 99 41. Sukselainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 269
Sumu, Toimi Aku
Ministeri sosiaaliministeriössä 7.5.1954 - 20.10.1954 167 38. Törngren SDP
Yhteensä 167
Tiainen, Johannes
Ministeri sosiaaliministeriössä 22.10.1954 - 3.3.1956 499 39. Kekkonen V SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä 5.3.1956 - 27.5.1957 449 40. Fagerholm II SDP
Yhteensä 948
Saari, Eino Armas
Sosiaaliministeri 3.3.1956 - 17.5.1957 441 40. Fagerholm II Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 441
Pakkanen, Atte Mikael Johannes
Ministeri sosiaaliministeriössä 27.5.1957 - 2.9.1957 99 41. Sukselainen Maalaisliitto
Yhteensä 99
Malinen, Pekka Kullervo
Ministeri sosiaaliministeriössä 2.7.1957 - 2.9.1957 63 41. Sukselainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 63
Malkamäki, Aino Elin
Sosiaaliministeri 2.9.1957 - 29.11.1957 89 41. Sukselainen TPSL
Yhteensä 89
Uoti, Olli Johannes
Ministeri sosiaaliministeriössä 2.9.1957 - 29.11.1957 89 41. Sukselainen TPSL
Yhteensä 89
Waris, Heikki Tapio
Sosiaaliministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Lindfors, Erkki Napoleon
Ministeri sosiaaliministeriössä 30.12.1957 - 26.4.1958 118 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 118
Erkkilä, Eeli Johannes
Ministeri sosiaaliministeriössä 13.1.1959 - 14.7.1961 914 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 914
Jussila, Mauno Nikolai
Ministeri sosiaaliministeriössä 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 274
Pohjala, Kyllikki
Ministeri sosiaaliministeriössä 13.4.1962 - 18.10.1963 554 47. Karjalainen Kokoomus
Sosiaaliministeri 18.10.1963 - 18.12.1963 62 47. Karjalainen Kokoomus
Yhteensä 615
Saarinen, Olavi
Sosiaaliministeri 13.4.1962 - 18.10.1963 554 47. Karjalainen TPSL
Yhteensä 554
Kull, Magnus Ingmar
Ministeri sosiaaliministeriössä 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Ojala, Olof Edvinson
Sosiaaliministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Sorkio, Kaarle Vihtori
Ministeri sosiaaliministeriössä 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen ammatti/virkamies
Yhteensä 623
Tenhiälä, Juho Jalmari
Sosiaaliministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 623
Koivunen, Paavo Matias (Matti)
Sosiaaliministeri 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio SKDL
Yhteensä 666
Timonen, Esa Elias
Ministeri sosiaaliministeriössä 27.5.1966 - 31.8.1967 462 50. Paasio Keskusta
Yhteensä 462
Saloranta, Toivo Nikolai
Ministeri sosiaaliministeriössä 8.9.1967 - 22.3.1968 197 50. Paasio Keskusta
Yhteensä 197
Tiekso, Anna-Liisa
Sosiaaliministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto SKDL
Sosiaali- ja terveysministeri 15.7.1970 - 26.3.1971 255 53. Karjalainen II SKDL
Yhteensä 1039
Partanen, Juho Eemil
Ministeri sosiaaliministeriössä 2.4.1968 - 14.5.1970 773 51. Koivisto Keskusta
Yhteensä 773
Korhonen, Gunnar Aleksander
Sosiaali- ja terveysministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 181
Lahtinen, Alli Kyllikki
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 352
Eskelinen, Katri-Helena
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II Keskusta
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II Keskusta
Yhteensä 1473
Berner, Arne Morten
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 22.7.1970 - 29.10.1971 465 53. Karjalainen II Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 465
Kuusi, Pekka Juhana
Sosiaali- ja terveysministeri 26.3.1971 - 29.10.1971 218 53. Karjalainen II SDP
Yhteensä 218
Fredriksson, Ahti Vilhelm
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 195
Kaipainen, Osmo Ensio
Sosiaali- ja terveysministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 195
Linnamo, Jussi
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 25.2.1972 - 4.9.1972 193 55. Paasio II SDP
Yhteensä 193
Karkinen, Seija Marjatta
Sosiaali- ja terveysministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa SDP
Yhteensä 1013
Pekkarinen, Pentti August
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 4.9.1972 - 20.1.1975 869 56. Sorsa Keskusta
Yhteensä 869
Karpola, Reino
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 7.2.1975 - 13.6.1975 127 56. Sorsa Keskusta
Yhteensä 127
Teir, Grels Olof
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Toivanen, Irma Hellin
Sosiaali- ja terveysministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II Liberaalinen kansanpuolue
Sosiaali- ja terveysministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 533
Työläjärvi, Pirkko Annikki
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II SDP
Sosiaali- ja terveysministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II SDP
Yhteensä 1047
Kangas, Ilmi Orvokki
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Keskusta
Yhteensä 229
Martikainen, Veikko Olavi
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II Keskusta
Yhteensä 742
Koikkalainen, Eugen Johannes
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 1001
Luja-Penttilä, Sinikka Marjatta
Sosiaali- ja terveysministeri 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 1001
Ahde, Matti Allan
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 1897
Söderman, Jacob-Magnus
Sosiaali- ja terveysministeri 19.2.1982 - 30.6.1982 132 62. Sorsa III SDP
Yhteensä 132
Väänänen, Helmi Marjatta
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III Keskusta
Yhteensä 442
Taipale, Vappu Tuulikki
Sosiaali- ja terveysministeri 1.7.1982 - 6.5.1983 310 62. Sorsa III SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 6.5.1983 - 30.11.1984 575 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 884
Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina
Sosiaali- ja terveysministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri 26.4.1991 - 24.4.1992 365 65. Aho Keskusta
Yhteensä 1821
Puhakka, Matti Juhani
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 1.12.1984 - 30.4.1987 881 63. Sorsa IV SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 30.4.1987 - 31.5.1989 763 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1643
Halonen, Tarja Kaarina
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 30.4.1987 - 28.2.1990 1036 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1036
Pesola, Anja Helena
Sosiaali- ja terveysministeri 30.4.1987 - 31.12.1989 977 64. Holkeri Kokoomus
Yhteensä 977
Miettinen, Mauri Kalevi
Sosiaali- ja terveysministeri 1.1.1990 - 26.4.1991 481 64. Holkeri Kokoomus
Yhteensä 481
Hämäläinen, Tuulikki Katriina
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 1.3.1990 - 26.4.1991 422 64. Holkeri SDP
Yhteensä 422
Kankaanniemi, Toimi Olavi
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 26.4.1991 - 28.6.1994 1160 65. Aho Kristillinen liitto
Yhteensä 1160
Pokka, Pirkko Hannele
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 3.5.1991 - 17.5.1991 15 65. Aho Keskusta
Yhteensä 15
Rehn, Märta Elisabeth
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 17.5.1991 - 1.1.1995 1326 65. Aho RKP
Yhteensä 1326
Huuhtanen, Jorma Kalevi
Sosiaali- ja terveysministeri 24.4.1992 - 13.4.1995 1085 65. Aho Keskusta
Yhteensä 1085
Enestam, Jan-Erik
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 2.1.1995 - 13.4.1995 102 65. Aho RKP
Yhteensä 102
Huttu-Juntunen, Terttu Aulikki
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen Vasemmistoliitto
Yhteensä 1464
Mönkäre, Taru Sinikka
Sosiaali- ja terveysministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Sosiaali- ja terveysministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki SDP
Sosiaali- ja terveysministeri 24.6.2003 - 23.9.2005 823 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 2355
Alho, Arja Inkeri
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 28.4.1995 - 9.10.1997 896 66. Lipponen SDP
Yhteensä 896
Skinnari, Jouko Juhani
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 9.10.1997 - 15.4.1999 554 66. Lipponen SDP
Yhteensä 554
Biaudet, Eva Rita Katarina
Peruspalveluministeri 15.4.1999 - 14.4.2000 366 67. Lipponen II RKP
Peruspalveluministeri 19.4.2002 - 17.4.2003 364 67. Lipponen II RKP
Yhteensä 730
Perho, Maija Riitta
Sosiaali- ja terveysministeri 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II Kokoomus
Yhteensä 1464
Soininvaara, Osmo Heikki Kristian
Peruspalveluministeri 14.4.2000 - 19.4.2002 736 67. Lipponen II Vihreät
Yhteensä 736
Hyssälä, Liisa Marja
Peruspalveluministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki Keskusta
Peruspalveluministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri 19.4.2007 - 24.5.2010 1132 70. Vanhanen II Keskusta
Yhteensä 2595
Haatainen, Tuula Irmeli
Sosiaali- ja terveysministeri 23.9.2005 - 19.4.2007 574 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 574
Risikko, Paula Sinikka
Peruspalveluministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Kokoomus
Peruspalveluministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Kokoomus
Sosiaali- ja terveysministeri 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 72. Katainen Kokoomus
Yhteensä 2624
Wallin, Stefan Erik
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II RKP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi RKP
Yhteensä 1526
Rehula, Juha Tapani
Sosiaali- ja terveysministeri 24.5.2010 - 22.6.2010 30 70. Vanhanen II Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Keskusta
Perhe- ja peruspalveluministeri 29.5.2015 - 10.7.2017 774 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 1169
Arhinmäki, Paavo Erkki
Kulttuuri- ja urheiluministeri 22.6.2011 - 4.4.2014 1018 72. Katainen Vasemmistoliitto
Yhteensä 1018
Guzenina-Richardson, Maria
Peruspalveluministeri 22.6.2011 - 24.5.2013 703 72. Katainen SDP
Yhteensä 703
Huovinen, Krista Anri Susanna
Peruspalveluministeri 24.5.2013 - 24.6.2014 397 72. Katainen SDP
Peruspalveluministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb SDP
Yhteensä 736
Räty, Laura Kaarina
Sosiaali- ja terveysministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb Kokoomus
Yhteensä 340
Mäntylä, Hanna Katariina
Sosiaali- ja terveysministeri 29.5.2015 - 25.8.2016 455 74. Sipilä Perussuomalaiset
Yhteensä 455
Mattila, Pirkko Anneli
Sosiaali- ja terveysministeri 25.8.2016 - 13.6.2017 293 74. Sipilä Perussuomalaiset
Sosiaali- ja terveysministeri 13.6.2017 - 492 74. Sipilä Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
Yhteensä 784
Saarikko, Annika
Perhe- ja peruspalveluministeri 10.7.2017 - 465 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 465

17.10.2018 19.9. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.