Uudet päälliköt Algeriin, Buenos Airesiin, Santiago de Chileen ja Tunisiin
Tasavallan presidentti määräsi esittelyssään perjantaina 13. maaliskuuta Ann-Christine Krankin Algerin-suurlähetystön päällikön tehtävään, Veikko Kiljusen Buenos Airesin -suurlähetystön päällikön tehtävään, Salla Sammalkiven Santiago de Chilen -suurlähetystön päällikön tehtävään sekä Markku Lampisen Tunisin-suurlähetystön päällikön tehtävään 1.9.2026 alkaen.
Algerin-suurlähetystö, Algeria
Tasavallan presidentti määräsi ulkoasiainneuvos Ann-Christine Krankin Algerissa olevan suurlähetystön päällikön tehtävään 1.9.2026 lukien
Krank siirtyy tehtävään Suomen Pariisin-edustuston päällikön sijaisen tehtävästä, jossa hän on toiminut vuodesta 2022 alkaen.
Aiempaa edustustokokemusta hänellä on mm. Suomen pysyvästä EU-edustustosta Brysselissä ja Strasbourgista. Lisäksi vuosina 2017–2018 Krank oli vaihtovirkamiehenä Ruotsin ulkoministeriössä.
Ulkoministeriössä Ann-Christine Krank on työskennellyt mm. yksikönpäällikkönä ja tiiminvetäjänä Afrikan ja Lähi-idän osastolla, Pohjois-Euroopan maatiimin vetäjänä sekä EU- ja maahantuloasioiden parissa.
Koulutukseltaan Krank on oikeustieteen kandidaatti. Ulkoministeriön palvelukseen hän on tullut vuonna 1997.
Buenos Airesin -suurlähetystö, Argentiina
Tasavallan presidentti määräsi ulkoasiainneuvos Veikko Kiljusen Buenos Airesissa olevan suurlähetystön päällikön tehtävään 1.9.2026 lukien.
Kiljunen siirtyy Argentiinaan ulkoministeriön Etelä- ja Kaakkois-Aasian yksikönpäällikön paikalta, jossa hän on työskennellyt vuodesta 2024.
Aikaisemmin Kiljunen on toiminut Eteläisen Aasian yksikön päällikkönä vuosina 2021–2024 sekä muun muassa tiiminvetäjänä Eurooppa-osastolla, tiiminvetäjänä Afrikan ja Lähi-Idän osastoilla ja ulkoministerin diplomaattiavustajana.
Aikaisempaa edustustokokemusta Kiljusella on Teheranista, jossa hän työskenteli suurlähetystön päällikön sijaisena, sekä YK-edustustosta New Yorkista.
Koulutukseltaan Veikko Kiljunen on valtiotieteen maisteri. Ulkoministeriön palvelukseen hän on tullut vuonna 2006.
Santiago de Chilen -suurlähetystö, Chile
Tasavallan presidentti määräsi ulkoasiainneuvos Salla Sammalkiven Santiago de Chilessä olevan suurlähetystön päällikön tehtävään 1.9.2026 lukien.
Sammalkivi siirtyy Chileen ulkoministeriön kehittämis- ja työhyvinvointipäällikön tehtävästä. Aikaisemmin hän on toiminut ulkoministeriössä mm. kehityspoliittisella osastolla yksikönpäällikkönä ja tiiminvetäjänä sekä Afrikan ja Lähi-idän osastolla tiiminvetäjänä.
Edustustokokemusta Sammalkivellä on mm. Pariisista, Brasiliasta ja Genevestä.
Koulutukseltaan Salla Sammalkivi on filosofian maisteri. Ulkoministeriöön hän on tullut vuonna 2002.
Tunisin-suurlähetystö, Tunisia
Tasavallan presidentti määräsi ulkoasiainneuvos Markku Lampisen Tunisissa olevan suurlähetystön päällikön tehtävään 1.9.2026 lukien.
Lampinen siirtyy Tunisiin ulkoministeriön oikeuspalvelun apulaisosastopäällikön tehtävästä. Aikaisemmin hän on työskennellyt ulkoministeriössä mm. yksikönpäällikkönä Eurooppa-osastolla sekä eurooppakirjeenvaihtajan sijaisena poliittisella osastolla.
Edustustokokemusta Lampisella on muun muassa Berliinistä, Brysselistä, Pariisista sekä Varsovasta.
Koulutukseltaan Lampinen on oikeustieteen kandidaatti ja Master of Laws sekä hän on käynyt Ranskan hallintokorkeakoulu ENA:n. Ulkoministeriön palvelukseen hän on tullut vuonna 1994.
Sivuakkreditointi Papua-Uuteen-Guineaan
Lisäksi tasavallan presidentti sivuakkreditoi esittelyssään 13. maaliskuuta Canberran-suurlähetystön päällikön, suurlähettiläs Arto Haapean Papua-Uuteen-Guineaan.
Lisätietoja
- Outi Isotalo, tiiminvetäjä, ulkoministeriön henkilöstöyksikkö, puh. 0295 350 574
Ulkoministeriön sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected]