Hallituksen esitys STM/2025/102

« Valtioneuvoston yleisistunto 22.9.2025 13.00

Sosiaali- ja terveysministeriö

Hallituksen esitys eduskunnalle apteekkitalouden uudistusta ja lääkesäästöjen toimeenpanoa koskevaksi lainsäädännöksi

HE 111/2025 vp

Käsittelytiedot eduskunnan verkkosivuilla

Ministeri

Sanni Grahn-Laasonen

Esittelijä

Neuvotteleva virkamies Tuija Metsävainio, p. +358 295 163 449

Asia

Esityksessä ehdotetaan apteekkiverolakia muutettavan siten, että veron perusteena olisi verovelvollisen lääkemyynnin myyntikatteeseen perustuva voittomarginaali. Lisäksi veron perusteesta tehtäviä vähennyksiä ja veroasteikkoa muutettaisiin. Esityksen liitteenä olevalla lääketaksasta annetun valtioneuvoston asetuksen muutosehdotuksella reseptilääkkeiden lääketaksaa leikattaisiin siten, että saavutettaisiin hallitusohjelmassa tavoiteltu 30 miljoonan euron säästö valtion lääkekorvauskustannuksiin 1.1.2026 alkaen momentilla 33.30.60. Lääkelakiin lisättäisiin väliaikaisesti voimassa oleva säännös, jonka nojalla apteekkari voisi sulkea apteekkinsa poikkeuksellisesti ilmoittamalla siitä viranomaiselle kuukautta etukäteen. Lääkelakiin, lääkeasetukseen ja lääketaksa-asetukseen ehdotetaan uutta sääntelyä, jossa määriteltäisiin rajattu itsehoitolääkevalikoima, johon sovellettaisiin muutettua hintasääntelyä ja joka poistettaisiin apteekkiveron piiristä. Lääkelakiin ehdotettaisiin muutoksia ja uutta sääntelyä, joilla mahdollistettaisiin itsehoitolääkkeiden myynti apteekin ulkopuolella ja myynnin valvonta. Lisäksi lääkkeiden markkinointia ja toimitusluokittelua sekä viranomaisen tiedonsaantioikeuksia koskevaa sääntelyä täsmennettäisiin ja Fimean tarkastusten piiriin palautettaisiin lääkevalmisteiden turvaominaisuuksien tallennusjärjestelmä ja sen ylläpitäjä. Lisäksi lakiin tehtäisiin teknisiä korjauksia. Lääkelakiin ehdotetaan lisättävän myös uusi sääntely apteekissa tehtävistä lääkemääräyspoikkeamista eräissä tilanteissa. Sähköisestä lääkemääräyksestä annettua lakia ehdotetaan muutettavan siten, että apteekissa voitaisiin itsenäisesti korjata reseptissä olevia ilmeisiä virheitä eräissä tilanteissa. Lääkkeen määrääjälle ehdotetaan annettavan tiedonsaantioikeus apteekissa tehtyihin poikkeama- ja korjaustietoihin, vaikka potilas olisi tietojen luovutuksen kieltänyt. Sairausvakuutuslakia ehdotetaan muutettavan siten, että korvattavissa lääkkeissä huomioitaisiin lääkemääräyksiin tehdyt poikkeamat ja korvaukset. Korvattavan lääkkeen, kliinisen ravintavalmisteen ja perusvoiteen edellytyksiä täsmennettäisiin. Lisäksi sairausvakuutusjärjestelmän sairaanhoitovakuutuksen rahoituksessa lääkekorvausten ehdolliseen korvattavuuteen liittyvät palautusmaksut kohdennettaisiin täysimääräisesti valtiolle.

Esitys liittyy valtion vuoden 2026 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä. Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.1.2026. Sähköisestä lääkemääräyksestä annetun lain 10 ja 13 §:n muuttamisesta annettu laki tulisi kuitenkin osin voimaan 1.1.2027 ja lääkelain muuttamisesta annetun lain säännökset osin 1.10.2026 ja 1.1.2027.

Esitys

Valtioneuvosto antaa eduskunnalle hallituksen esityksen eduskunnalle apteekkitalouden uudistusta ja lääkesäästöjen toimeenpanoa koskevaksi lainsäädännöksi

Päätös

Valtioneuvosto hyväksyi esityksen.

Päätökset ja niiden liitteet julkaistaan istuntojen jälkeen. Verkkosivustoilla julkaistavat aineistot eivät ole virallisia asiakirjoja.