Valtioneuvoston asetus VM/2026/105
« Valtioneuvoston yleisistunto 4.6.2026 13.00
Valtiovarainministeriö
Valtioneuvoston asetus Lupa- ja valvontavirastosta annetun valtioneuvoston asetuksen 2 §:n muuttamisesta
Ministeri
Esittelijä
Asia
Lupa- ja valvontavirastosta annetun valtioneuvoston asetuksen (896/2025) 2 §:ää ehdotetaan muutettavaksi lisäämällä Rahapelivalvonta -toimintayksikkö viraston toimintayksiköihin.
Osana rahapelijärjestelmäuudistusta valvontatehtävät siirtyvät Poliisihallituksesta Lupa- ja valvontavirastoon 1.7.2027. Rahapelilain uudet viranomaistehtävät edellyttävät hallitusohjelman mukaan rahapelitoiminnan valvonnan tehostamista ja riittävien resurssien turvaamista. Myös eduskunta on edellyttänyt, että viranomaisvalvonnan toimintaedellytyksistä ja resursseista huolehditaan.
Asetusvalmistelussa on vertailtu toiminnan vaihtoehtoisia eri organisointimalleja Lupa- ja valvontaviraston puitteisiin ja päädytty esittämään rahapelitoiminnan valvontatehtävien organisoimista omaksi toimintayksikökseen.
Asetus on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.7.2027.
Esitys
Valtioneuvosto antaa asetuksen Lupa- ja valvontavirastosta annetun valtioneuvoston asetuksen 2 §:n muuttamisesta