Hallituksen tiedot ja kokoonpano

17. Kallio III | 16.8.1929 - 4.7.1930

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kallio, Kyösti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 16.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Kaila, Elieser 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Linturi, Arvo Viljo Ilmari 16.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Niukkanen, Juho 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Reinikka, Tyko Henrik 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Ellilä, Kaarle Johannes 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Junes, Antti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Lahdensuo, Jalo Toivo 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Heikkinen, Pekka Ville 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Paavilainen, Herman 27.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Apulaissosiaaliministeri
Leppälä, Juhani 27.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Salkuton ministeri
Leppälä, Juhani 16.8.1929 27.8.1929 Maalaisliitto

Puoluejakauma

16.8.1929
Maalaisliitto 10
ammatti/virkamies 2
4.7.1930
Maalaisliitto 10
ammatti/virkamies 3

20.8.2019 0.36. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.