Hallituksen tiedot ja kokoonpano

2. Paasikivi | 27.5.1918 - 27.11.1918

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Senaatin varapuheenjohtaja
Paasikivi, Juho Kusti 27.5.1918 27.11.1918 Suomalainen puolue
Ulkoasiaintoimituskunnan päällikkö
Stenroth, Otto Eliel 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Oikeustoimituskunnan päällikkö
Talas, Onni Eugen Aleksander 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Sisäasiaintoimituskunnan päällikkö
Castrén, Johan Arthur 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Sisäasiaintoimituskunnan apulaispäällikkö
Frey, Alexander 27.5.1918 29.6.1918 RKP
Sota-asiaintoimituskunnan päällikkö
Thesleff, Wilhelm Alexander 27.5.1918 27.11.1918 ammatti/virkamies
Valtiovaraintoimituskunnan päällikkö
Arajärvi, Juhani 27.5.1918 27.11.1918 Suomalainen puolue
Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö
Setälä, Emil Nestor 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Maataloustoimituskunnan päällikkö
Kallio, Kyösti 27.5.1918 17.8.1918 Maalaisliitto
Maataloustoimituskunnan apulaispäällikkö
Pehkonen, Eero Yrjö 27.5.1918 17.8.1918 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden toimituskunnan päällikkö
Castrén, Jalmar 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Kauppa- ja teollisuustoimituskunnan päällikkö
Renvall, Heikki Gabriel 27.5.1918 27.11.1918 Nuorsuomalaiset
Sosialitoimituskunnan päällikkö
Louhivuori, Oskari Wilho 27.5.1918 29.6.1918 Suomalainen puolue
Elintarvetoimituskunnan päällikkö
Paloheimo, Hjalmar Gabriel 27.5.1918 27.11.1918 Suomalainen puolue
Salkuton senaattori
Sario, Samuli 27.5.1918 29.6.1918 Suomalainen puolue

Puoluejakauma

27.5.1918
Nuorsuomalaiset 6
Suomalainen puolue 5
Maalaisliitto 2
RKP 1
ammatti/virkamies 1
27.11.1918
Nuorsuomalaiset 6
Suomalainen puolue 3
ammatti/virkamies 1

22.4.2019 19.24. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.