Hallituksen tiedot ja kokoonpano

20. Kivimäki | 14.12.1932 - 7.10.1936

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kivimäki, Toivo Mikael 14.12.1932 7.10.1936 Edistyspuolue
Apulaisulkoasiainministeri
Witting, Rolf Johan 30.12.1933 28.2.1936 RKP
Ulkoasiainministeri
Hackzell, Anders Verner 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Malmberg, Hugo Albert 14.12.1932 27.2.1933 RKP
Serlachius, Eric Johan 27.2.1933 28.2.1936 RKP
Jatkola, Emil Julius 6.3.1936 7.10.1936 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
Puhakka, Yrjö Wilhelm 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Oksala, Arvi Adiel 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Relander, Hugo Magnus Johannes 14.12.1932 7.10.1936 ammatti/virkamies
Apulaisvaltiovarainministeri
Furuhjelm, Elis Ragnar 14.12.1932 21.4.1933 RKP
Witting, Rolf Johan 21.4.1933 28.2.1936 RKP
Reinikka, Tyko Henrik 6.3.1936 7.10.1936 Maalaisliitto
Opetusministeri
Mantere, Oskari 14.12.1932 7.10.1936 Edistyspuolue
Maatalousministeri
Jutila, Kalle Teodor 14.12.1932 25.9.1936 Maalaisliitto
Linna, Kustaa Eemil 25.9.1936 7.10.1936 Edistyspuolue
Apulaismaatalousministeri
Linna, Kustaa Eemil 19.1.1934 25.9.1936 Edistyspuolue
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Linna, Kustaa Eemil 14.12.1932 25.9.1936 Edistyspuolue
Koskenmaa, Erik Johan 25.9.1936 7.10.1936 ammatti/virkamies
Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri
Koskenmaa, Erik Johan 17.12.1932 25.9.1936 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Killinen, Ilmari 30.12.1932 6.3.1936 Edistyspuolue
Arola, Väinö Artturi 6.3.1936 7.10.1936 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Hynninen, Eemil 14.12.1932 31.12.1935 Maalaisliitto
Sarlin, Bruno Gustaf Willehad 31.12.1935 7.10.1936 Edistyspuolue

Puoluejakauma

14.12.1932
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 3
Maalaisliitto 2
RKP 2
7.10.1936
Edistyspuolue 5
ammatti/virkamies 5
Maalaisliitto 2

17.7.2019 17.25. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.