Hallituksen tiedot ja kokoonpano

24. Ryti II | 27.3.1940 - 4.1.1941

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Ryti, Risto Heikki 27.3.1940 19.12.1940 Edistyspuolue
Pääministerin sijainen
Waldén, Karl Rudolf 19.12.1940 4.1.1941 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Witting, Rolf Johan 27.3.1940 4.1.1941 RKP
Oikeusministeri
Lehtonen, Oskari 27.3.1940 4.1.1941 Kokoomus
Sisäasiainministeri
von Born, Ernst Viktor Lorentz 27.3.1940 4.1.1941 RKP
Puolustusministeri
Waldén, Karl Rudolf 27.3.1940 4.1.1941 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Pekkala, Mauno 27.3.1940 4.1.1941 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Pilppula, Juho Erland 31.7.1940 4.1.1941 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 27.3.1940 4.1.1941 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Heikkinen, Pekka Ville 27.3.1940 15.8.1940 Maalaisliitto
Kalliokoski, Viljami 15.8.1940 4.1.1941 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Koivisto, Juho 27.3.1940 4.1.1941 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Salovaara, Väinö Veikko 27.3.1940 4.1.1941 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Ekholm, Karl-Erik 27.3.1940 4.1.1941 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kotilainen, Väinö Aleksanteri 27.3.1940 15.8.1940 ammatti/virkamies
Salmio, Kaarlo Toivo 23.8.1940 4.1.1941 SDP
Sosiaaliministeri
Fagerholm, Karl-August 27.3.1940 4.1.1941 SDP
Kansanhuoltoministeri
Tanner, Väinö Alfred 27.3.1940 15.8.1940 SDP
Kotilainen, Väinö Aleksanteri 15.8.1940 4.1.1941 ammatti/virkamies
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Salmio, Kaarlo Toivo 3.10.1940 4.1.1941 SDP

Puoluejakauma

27.3.1940
SDP 4
Maalaisliitto 3
ammatti/virkamies 3
RKP 2
Edistyspuolue 1
Kokoomus 1
4.1.1941
Maalaisliitto 4
SDP 4
ammatti/virkamies 3
RKP 2
Kokoomus 1

15.11.2019 10.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.