Hallituksen tiedot ja kokoonpano

25. Rangell | 4.1.1941 - 5.3.1943

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Rangell, Johan Wilhelm 4.1.1941 5.3.1943 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Witting, Rolf Johan 4.1.1941 5.3.1943 RKP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Ramsay, Carl Henrik Wolter 14.11.1941 5.3.1943 RKP
Oikeusministeri
Lehtonen, Oskari 4.1.1941 5.3.1943 Kokoomus
Sisäasiainministeri
von Born, Ernst Viktor Lorentz 4.1.1941 13.5.1941 RKP
Horelli, Toivo Johannes 13.5.1941 5.3.1943 Kokoomus
Puolustusministeri
Waldén, Karl Rudolf 4.1.1941 5.3.1943 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Pekkala, Mauno 4.1.1941 22.5.1942 SDP
Tanner, Väinö Alfred 22.5.1942 5.3.1943 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Koivisto, Juho 4.1.1941 5.3.1943 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 4.1.1941 5.3.1943 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Ikonen, Pekka Toivo 4.1.1941 5.3.1943 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Kalliokoski, Viljami 4.1.1941 5.3.1943 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Salovaara, Väinö Veikko 4.1.1941 5.3.1943 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Annala, Vilho 4.1.1941 5.3.1943 IKL
Kauppa- ja teollisuusministeri
Salmio, Kaarlo Toivo 4.1.1941 3.7.1941 SDP
Tanner, Väinö Alfred 3.7.1941 22.5.1942 SDP
Takki, Uuno Kristian 22.5.1942 5.3.1943 SDP
Sosiaaliministeri
Fagerholm, Karl-August 4.1.1941 5.3.1943 SDP
Kansanhuoltoministeri
Kotilainen, Väinö Aleksanteri 4.1.1941 16.4.1941 ammatti/virkamies
Arola, Väinö Artturi 16.4.1941 3.7.1942 Maalaisliitto
Ramsay, Carl Henrik Wolter 3.7.1942 5.3.1943 RKP
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Ramsay, Carl Henrik Wolter 29.10.1941 3.7.1942 RKP
Kantala, Siivo 3.7.1942 5.3.1943 Maalaisliitto
Ikonen, Pekka Toivo 13.11.1942 5.3.1943 Maalaisliitto

Puoluejakauma

4.1.1941
Maalaisliitto 4
SDP 4
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1
IKL 1
Kokoomus 1
5.3.1943
Maalaisliitto 5
SDP 4
Kokoomus 2
RKP 2
Edistyspuolue 1
IKL 1
ammatti/virkamies 1

18.11.2018 11.45. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.