Hallituksen tiedot ja kokoonpano

29. Paasikivi II | 17.11.1944 - 17.4.1945

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Paasikivi, Juho Kusti 17.11.1944 17.4.1945 ammatti/virkamies
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Pekkala, Mauno 24.11.1944 17.4.1945 SDP
Ulkoasiainministeri
Enckell, Carl Johan Alexis 17.11.1944 17.4.1945 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Svento, Reinhold Konstantin 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Oikeusministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 17.11.1944 17.4.1945 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Hillilä, Kaarlo Henrik 17.11.1944 17.4.1945 Maalaisliitto
Ministeri sisäasiainministeriössä
Luukka, Eemil Vihtori 24.11.1944 17.4.1945 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Waldén, Karl Rudolf 17.11.1944 1.12.1944 ammatti/virkamies
Valve, Väinö Lahja Rikhard 1.12.1944 17.4.1945 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Helo, Johan 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Tuomioja, Sakari Severi 17.11.1944 17.4.1945 Edistyspuolue
Opetusministeri
Takki, Uuno Kristian 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Maatalousministeri
Luukka, Eemil Vihtori 17.11.1944 17.4.1945 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Wuori, Eero Aarne 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Hiltunen, Onni Alfred 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Gartz, Åke Henrik 17.11.1944 17.4.1945 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 17.11.1944 17.4.1945 RKP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Leino, Yrjö Kaarlo 17.11.1944 17.4.1945 SKDL
Wuori, Eero Aarne 16.2.1945 17.4.1945 SDP
Kansanhuoltoministeri
Jutila, Kalle Teodor 17.11.1944 17.4.1945 Maalaisliitto
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Aura, Jalo 17.11.1944 17.4.1945 SDP
Wuori, Eero Aarne 16.2.1945 17.4.1945 SDP
Salkuton ministeri
Pekkala, Mauno 17.11.1944 24.11.1944 SDP

Puoluejakauma

17.11.1944
SDP 7
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 1
RKP 1
SKDL 1
17.4.1945
SDP 7
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 4
Edistyspuolue 1
RKP 1
SKDL 1

18.1.2019 9.11. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.