Hallituksen tiedot ja kokoonpano

30. Paasikivi III | 17.4.1945 - 26.3.1946

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Paasikivi, Juho Kusti 17.4.1945 9.3.1946 ammatti/virkamies
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Pekkala, Mauno 27.4.1945 26.3.1946 SKDL
Wuori, Eero Aarne 7.8.1945 29.9.1945 SDP
Kilpi, Juho Eino 15.9.1945 26.3.1946 SDP
Ulkoasiainministeri
Enckell, Carl Johan Alexis 17.4.1945 26.3.1946 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Svento, Reinhold Konstantin 17.4.1945 26.3.1946 SKDL
Gartz, Åke Henrik 27.4.1945 26.3.1946 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 17.4.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Leino, Yrjö Kaarlo 17.4.1945 26.3.1946 SKDL
Ministeri sisäasiainministeriössä
Luukka, Eemil Vihtori 17.4.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Pekkala, Mauno 17.4.1945 26.3.1946 SKDL
Valtiovarainministeri
Tuomioja, Sakari Severi 17.4.1945 17.7.1945 Edistyspuolue
Törngren, Ralf Johan Gustaf 17.7.1945 26.3.1946 RKP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Hiltunen, Onni Alfred 17.4.1945 26.3.1946 SDP
Opetusministeri
Helo, Johan 17.4.1945 28.12.1945 SKDL
Pekkala, Eino Oskari 28.12.1945 26.3.1946 SKDL
Maatalousministeri
Jutila, Kalle Teodor 17.4.1945 29.9.1945 Maalaisliitto
Vesterinen, Vihtori 9.11.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Luukka, Eemil Vihtori 17.4.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Wuori, Eero Aarne 17.4.1945 29.9.1945 SDP
Peltonen, Onni Evert 9.11.1945 26.3.1946 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Murto, Yrjö Aleksanteri 17.4.1945 26.3.1946 SKDL
Hillilä, Kaarlo Henrik 22.11.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Hiltunen, Onni Alfred 14.2.1946 26.3.1946 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Gartz, Åke Henrik 17.4.1945 26.3.1946 ammatti/virkamies
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Takki, Uuno Kristian 15.6.1945 26.3.1946 SDP
Sosiaaliministeri
Kilpi, Juho Eino 17.4.1945 26.3.1946 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Janhunen, Matti 17.4.1945 26.3.1946 SKDL
Wuori, Eero Aarne 27.4.1945 29.9.1945 SDP
Hillilä, Kaarlo Henrik 22.11.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Hiltunen, Onni Alfred 14.2.1946 26.3.1946 SDP
Kansanhuoltoministeri
Hillilä, Kaarlo Henrik 17.4.1945 26.3.1946 Maalaisliitto
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Takki, Uuno Kristian 17.4.1945 26.3.1946 SDP
Wuori, Eero Aarne 27.4.1945 29.9.1945 SDP
Hiltunen, Onni Alfred 14.2.1946 26.3.1946 SDP

Puoluejakauma

17.4.1945
SKDL 6
Maalaisliitto 4
SDP 4
ammatti/virkamies 3
Edistyspuolue 1
26.3.1946
SKDL 6
Maalaisliitto 4
SDP 4
ammatti/virkamies 2
RKP 1

17.1.2019 13.1. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.