Ministerin tiedot

Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa

1715

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 4.5.1983 Forssa
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Opetusministeri Kokoomus 763
29.5.2015 - 5.5.2017 Opetus- ja kulttuuriministeri Kokoomus 708
73. Stubb
26.9.2014 - 29.5.2015 Ympäristöministeri Kokoomus 246
Yhteensä 1715

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 26.4.2011 Stubb, Cai-Göran Alexander Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
70. Vanhanen II
19.10.2009 - 22.6.2010 Stubb, Cai-Göran Alexander Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - 6.6.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Risikko ja Häkkänen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 17.6.2015 - 22.6.2016 Ministerien Stubb, Orpo, Toivakka ja Grahn-Laasonen valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Mäki-Lohiluoma, Juho 74. Sipilä 4.2.2019 - 16.4.2019 Opetusministerin erityisavustaja
Venäläinen, Emmi 74. Sipilä 1.1.2019 - 6.6.2019 Opetusministerin erityisavustaja
Sazonov, Daniel 74. Sipilä 1.9.2017 - 1.3.2019 Opetusministerin erityisavustaja
Marttinen, Matias 74. Sipilä 1.7.2017 - 31.8.2017 Opetusministerin erityisavustaja
Vuornos, Henrik 74. Sipilä 8.5.2017 - 30.6.2017 Opetusministerin erityisavustaja
Uusitalo, Heikki Kuutti 74. Sipilä 5.5.2017 - 31.12.2018 Opetusministerin erityisavustaja
Uusitalo, Heikki Kuutti 74. Sipilä 11.1.2016 - 5.5.2017 Opetus- ja kulttuuriministerin erityisavustaja
Kokko, Kristiina 74. Sipilä 29.6.2015 - Opetus- ja kulttuuriministerin erityisavustaja
Marttinen, Matias 74. Sipilä 2.6.2015 - 5.5.2017 Opetus- ja kulttuuriministerin erityisavustaja
Kokko, Kristiina 73. Stubb 26.9.2014 - 29.5.2015 Ympäristöministerin erityisavustaja
Salo, Aino 73. Stubb 26.9.2014 - 29.5.2015 Ympäristöministerin erityisavustaja

18.7.2019 1.42. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.