Ministerin tiedot

Ehrnrooth, Leo Reinhold

775

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.3.1877 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Kauppa- ja teollisuusjohtaja, lakitieteen tohtori, senaattori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Sisäasiainministeri RKP 523
6. Erich
15.3.1920 - 12.8.1920 Kauppa- ja teollisuusministeri RKP 151
4. Castren K.
17.4.1919 - 19.6.1919 Apulaisulkoasiainministeri RKP 64
3. Ingman
11.3.1919 - 17.4.1919 Apulaisulkoasiainministeri RKP 38
Yhteensä 775

12.12.2018 6.47. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.