Ministerin tiedot

Heikkinen, Pekka Ville

2739

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 24.4.1883 Muuruvesi
Ammatti ja koulutus: Hallintomies, maanviljelijä, maaherra.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
24. Ryti II
27.3.1940 - 15.8.1940 Maatalousministeri Maalaisliitto 142
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Maatalousministeri Maalaisliitto 118
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Maatalousministeri Maalaisliitto 995
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Maatalousministeri Maalaisliitto 157
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Apulaismaatalousministeri Maalaisliitto 635
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Kauppa- ja teollisuusministeri Maalaisliitto 323
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Kauppa- ja teollisuusministeri Maalaisliitto 372
Yhteensä 2739

18.1.2019 10.32. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.