Ministerin tiedot

Hiltunen, Onni Alfred

2433

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 26.11.1895 Jyväskylä
Ammatti ja koulutus: Kansaneläkelaitoksen johtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
44. Fagerholm III
4.12.1958 - 13.1.1959 Pääministerin sijainen SDP 41
29.8.1958 - 13.1.1959 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 138
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Valtiovarainministeri SDP 247
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Valtiovarainministeri SDP 597
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Ministeri valtiovarainministeriössä SDP 857
30. Paasikivi III
14.2.1946 - 26.3.1946 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 41
14.2.1946 - 26.3.1946 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 41
14.2.1946 - 26.3.1946 Ministeri kansanhuoltoministeriössä SDP 41
17.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri valtiovarainministeriössä SDP 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Valtiovarainministeri SDP 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Valtiovarainministeri SDP 45
Yhteensä 2433

18.1.2019 3.43. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.