Ministerin tiedot

Aalto, Arvo Aulis

1406

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 13.7.1932 Rovaniemi
Ammatti ja koulutus: Pääsihteeri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 20.3.1981 Työvoimaministeri SKDL 665
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Työvoimaministeri SKDL 742
Yhteensä 1406

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hellstén, Jari 61. Koivisto II 1.7.1980 - 20.3.1981 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Pulkkinen, Hannu 61. Koivisto II 1.6.1979 - 30.6.1980 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Lehto, Leevi Henrik 60. Sorsa II 1.10.1977 - 26.5.1979 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Vainionpää, Esko Jaakko 60. Sorsa II 17.5.1977 - 30.9.1977 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri

17.1.2019 5.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.