Ministerin tiedot

Aaltonen, Aleksi

877

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 5.7.1892 Somero
Ammatti ja koulutus: Kansaneläkelaitoksen johtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
32. Fagerholm
18.3.1949 - 17.3.1950 Sosiaaliministeri SDP 365
30.7.1948 - 18.3.1949 Ministeri valtiovarainministeriössä SDP 232
29.7.1948 - 18.3.1949 Ministeri valtioneuvoston kansliassa SDP 233
29.7.1948 - 30.7.1948 Salkuton ministeri SDP 2
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Sosiaaliministeri SDP 45
26. Linkomies
17.12.1943 - 8.8.1944 Sosiaaliministeri SDP 236
Yhteensä 877

20.11.2018 19.17. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.