Ministerin tiedot

Oittinen, Reino Henrik

2341

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 26.7.1912 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Pääjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Pääministerin sijainen SDP 666
27.5.1966 - 22.3.1968 Opetusministeri SDP 666
48. Lehto
12.6.1964 - 12.9.1964 Pääministerin sijainen ammatti/virkamies 93
18.12.1963 - 12.9.1964 Opetusministeri ammatti/virkamies 270
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Pääministerin sijainen ammatti/virkamies 149
29.11.1957 - 26.4.1958 Opetusministeri ammatti/virkamies 149
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Opetusministeri SDP 659
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Opetusministeri SDP 597
Yhteensä 2341

18.1.2019 3.0. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.