Ministerin tiedot

Paasikivi, Juho Kusti

781

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.11.1870 Tampere
Ammatti ja koulutus: Talousmies, valtioneuvos.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 9.3.1946 Pääministeri ammatti/virkamies 327
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Pääministeri ammatti/virkamies 152
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Salkuton ministeri ammatti/virkamies 118
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Senaatin varapuheenjohtaja Suomalainen puolue 185
Yhteensä 781

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Heikkilä, Toivo H. 30. Paasikivi III 7.6.1945 - 26.3.1946 Pääministerin sihteeri
Sukselainen, Vieno Johannes 30. Paasikivi III 17.4.1945 - 7.6.1945 Pääministerin sihteeri
Sukselainen, Vieno Johannes 29. Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 20.5. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.