Ministerin tiedot

Paasio, Kustaa Rafael

1246

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 6.6.1903 Uskela

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Pääministeri SDP 195
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Pääministeri SDP 666
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 138
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 247
17.1.1951 - 20.9.1951 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 247
Yhteensä 1246

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Korpinen, Pekka 55. Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972 Pääministerin sihteeri
Turkka, Jaakko 50. Paasio 1.1.1968 - 22.3.1968 Pääministerin sihteeri
Burman, Pauli 50. Paasio 27.5.1966 - 31.12.1967 Pääministerin sihteeri

21.11.2019 10.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.