Ministerin tiedot

Lehtonen, Oskari

1596

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 29.5.1889 Hollola
Ammatti ja koulutus: Lakimies, ministeri, pankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Oikeusministeri Kokoomus 523
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Oikeusministeri Kokoomus 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Oikeusministeri Kokoomus 284
Yhteensä 1596

21.5.2019 3.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.