Ministerin tiedot

Voionmaa, Kaarle Väinö

1000

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.2.1869 Jyväskylä
Ammatti ja koulutus: Kansansivistysmies, professori, historian tutkija, kansleri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
22. Cajander III
16.11.1938 - 1.12.1938 Ulkoasiainministeri SDP 16
12.3.1937 - 1.12.1938 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 630
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Ulkoasiainministeri SDP 370
Yhteensä 1000

20.8.2019 13.50. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.