Ministerin tiedot

Pekkala, Ahti Antti Johannes

2443

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 20.12.1924 Haapavesi
Ammatti ja koulutus: Osuuspankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 31.1.1986 Valtiovarainministeri Keskusta 1002
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Pääministerin sijainen Keskusta 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Valtiovarainministeri Keskusta 442
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Valtiovarainministeri Keskusta 1001
Yhteensä 2443

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lankia, Eero 63. Sorsa IV 16.10.1984 - 31.1.1986 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Piuhola, Matti 63. Sorsa IV 3.10.1983 - 15.10.1984 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 61. Koivisto II 5.10.1981 - 19.2.1982 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Ylitalo, Risto 61. Koivisto II 21.7.1980 - 4.10.1981 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Kääriäinen, Seppo Arimo 61. Koivisto II 4.6.1979 - 30.6.1980 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri

20.7.2019 21.17. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.