Ministerin tiedot

Peltonen, Onni Evert

1983

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.8.1894 Jyväskylän mlk.
Ammatti ja koulutus: Veturinkuljettaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Sosiaaliministeri SDP 501
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 29.11.1952 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 437
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 247
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 597
31. Pekkala
26.5.1948 - 29.7.1948 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 65
30. Paasikivi III
9.11.1945 - 26.3.1946 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 138
Yhteensä 1983

24.5.2019 8.28. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.