Ministerin tiedot

Puhakka, Matti Juhani

2913

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 7.2.1945 Eno
Ammatti ja koulutus: Korjausmies, kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Ministeri sisäasiainministeriössä SDP 422
1.6.1989 - 26.4.1991 Työministeri SDP 695
30.4.1987 - 31.5.1989 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 763
30.4.1987 - 31.5.1989 Työvoimaministeri SDP 763
63. Sorsa IV
1.12.1984 - 30.4.1987 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 881
6.5.1983 - 30.11.1984 Liikenneministeri SDP 575
Yhteensä 2913

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Nenonen, Kari 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991 Työministerin erityisavustaja
Nenonen, Kari 64. Holkeri 8.1.1990 - 28.2.1990 Työministerin poliittinen sihteeri
Kangasperko, Raila 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.12.1989 Työministerin poliittinen sihteeri
Koskinen, Hannu Erkki Johannes 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.12.1988 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Vatanen, Ensio Paavo Kalevi 63. Sorsa IV 1.4.1987 - 30.4.1987 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Välimäki, Kari Olavi 63. Sorsa IV 24.1.1985 - 31.3.1987 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Vehkaoja, Marjatta 63. Sorsa IV 1.12.1984 - 31.12.1984 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Linnanahde, Matti 63. Sorsa IV 1.9.1983 - 30.11.1984 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Lehto, Tapio 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 31.8.1983 Liikenneministerin poliittinen sihteeri

22.10.2018 6.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.